Článek
První dochovaná zmínka o obci Čejč (leží asi 20 km severozápadně od Hodonína) pochází z roku 1222. Za husitských válek byla natolik poničena, že byla za středověku (roku 1459) dle tehdejších záznamů pustá.
Za novověku (rok 1769) nařídila císařovna Marie Terezie zorání obecních pastvin u Čejče a založení nové osady. Do ní byly povolány roku 1771 francouzské rodiny ke kolonizaci. Šlo převážně o obyvatele pocházející z Lotrinska a Franche-Comté, z kantonu Amancey a zejména z vesnice Deservillers. Proto lze ještě dnes ve vesnici nacházet zkomolená příjmení původních francouzských osadníků, jak např. Bíza, Donné, Šalé, Źálio a další. Obec dodnes udržuje přátelské vztahy s touto oblastí Francie.
Z roku 1771 pochází i pečeť městečka - vinařský nůž, radlice a bourbonská lilie francouzských obyvatel. K tomuto období je potřeba dodat, že soužití Francouzů a Moravanů nebylo vždy jednoduché. Francouzi nebyli tak pracovití jako Moravané, a přesto si dokázali u císařského dvora ve Vídni vymoci pro sebe mnoho výhod, což bylo zdrojem mnoha konfliktů a závisti. Dalším problémem byla jejich neochota naučit se místnímu jazyku.
Jednou z historických zajímavostí městečka je určitě pobyt mladého Tomáše G. Masaryka, který se zde učil kovářskému řemeslu. Na připomínku této události byla v roce 1920 na domě číslo 56 odhalena pamětní deska, druhá se symbolem kovářského řemesla je umístěna na budově někdejšího statku.
Ale nyní k samotným vinným sklepům. Bez přehánění, návštěvník se s tak neporušeným původním rázem vinařské ulice nikde jinde nesetká. Navíc každého okouzlí malby s vinařskou tématikou před vchody sklepů.
Takže až zase bude na podzim burčák, přijeďte se do Čejče podívat a trochu ho tady ochutnat.
Fotogalerie: foto
Anketa
Zdroje: