Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kuriózní otevření prvního elektrifikovaného divadla v Evropě

Foto: Pixabay

Stará tepelná žárovka využívala rozžhavené wolframové vlákno

Zasvěcenější vědí, že prvním plně elektrifikovaným divadlem v Evropě bylo dnešní brněnské Mahenovo divadlo. K otevření divadla se váže poněkud kuriózní událost.

Článek

Po několikerém vyhoření divadla Reduta na Zelném rynku rozhodli brněnští radní o výstavbě nového divadla. Protože bylo postaveno na místě původních středověkých hradeb, dostalo příznačný název „Na hradbách“.

V den jeho plánovaného otevření se před ním sešla početná brněnská veřejnost, ale také mnoho významných hostů z Vídně i Prahy. Byli tu také zástupci Markrabství moravského.

Šlo o mimořádnou událost, a aby také ne, vždyť německé městské divadlo bylo jako první v Evropě elektrifikováno Edisonovými žárovkami, technickým zázrakem tehdejší doby. V divadlech se ke svícení pořád používaly většinou petrolejky a louče, které byly příčinou mnoha požárů.

Mezi hosty měl zavítat sám Edison, měli tu být i Beethoven a Goethe.

Všichni čekali, až se divadlo otevře a budou tak moci spatřit nasvícené interiéry. Navíc byla polovina listopadu, venku mrzlo až praštělo, a každý si přál být už jenom uvnitř a v teple, aby si vyzkoušel nové sedačky, které - a to byl další „vynález“ - vyhříval teplý vzduch.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Mahenovo divadlo je součást Národního divadla v Brně

Čas slavnostního otevření dávno uplynul, dělala se čím dál větší tma, a pořád nic; dveře divadla byly stále zavřeny. Po další hodině lidé venku začali pěkně hlasitě reptat.

Ve chvíli, kdy se dav venku začal pomalu rozcházet, objevil se na balkonu umístěném nad vchodem do divadla starosta, aby vysvětlil příčinu toho nepříjemného zdržení: divadelní osvětlovač prý neunesl tíhu slavnostního okamžiku a dal si „trošku“ na kuráž. Jenže alkohol ho znavil tak, že nebyl schopen sám obsluhovat poměrně složitou změť drátů, vypínačů, reostatů a relé, a nikdo jiný to už neuměl.

Po tomto oznámení se zklamaní Brňané i hosté rychle rozešli. Na slavnostní otevření nového divadla si všichni museli počkat dalších devět dní.

Jak dopadl „veselý“ osvětlovač, to už nikdo neví.

Dodnes je ve vestibulu Mahenovy činohry Národního divadla v Brně k vidění jedna z původních Edisonových žárovek. Na světě prý existují už jen tři exempláře.

Tak až jednou třeba navštívíte toto krásné divadlo, které stojí na Malinovského náměstí už od roku 1882, určitě se nezapomeňte podívat na ten skleněný zázrak tehdejší doby.

Anketa

Chodíte do divadla ?
ano, několikrát do roka
20 %
málo, jednou za několik let
60 %
nechodím
20 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz