Článek
Jméno Martin je odvozeno od jména římského boha války Marta. Martin proto, volně interpretováno, znamená bojovný nebo válečník. Ne náhodou byl proto Svatý Martin, známý také jako Martin z Tours, římský voják, poustevník a biskup v Tours.
Žil ve 4. století a podle legendy se podělil o svůj plášť s chudým žebrákem. Tento jeho čin se stal symbolem štědrosti a dobročinnosti. Proto si každý rok právě na sv. Martina dopřáváme nového vína a svatomartinskou husu.
Existují dvě legendy, proč se na Martina peče právě husa. První říká, že svatý Martin nechtěl, aby mu udělili biskupskou hodnost, a tak se ukryl do husího chlívku. Jenže husy ho prozradily hlasitým kejháním. Ve druhé se zmiňuje, že husy rušily svatého Martina během jeho bohoslužeb, a za trest teď za to musí pykat. Husy, ne Martin.
Tak až si zase budete dopřávat na dobře propečené huse, mějte na paměti, že každá zrada se po právu trestá. Anebo raději ne, třeba by vám potom méně chutnalo. No jo, ale teď mě právě napadlo, podle jaké legendy se trestá kapr? Taky za něco pyká? A víte, že i pojídání kapra má své vysvětlení? O rybě se píše na několika místech v Evangeliu. V minulosti křesťané dokonce používali rybu jako tajné heslo a symbol k rozlišení přátel od nepřátel. Ale zpět svatomartinským tradicím.
Kromě konzumace mladého vína a pečené husy se dříve na svátek Martina pekly i svatomartinské rohlíky. 11. listopad byl totiž dnem, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, a toto pečivo dostávala na odchodnou. Možná jste také nevěděli, že už tehdy byla mezi hospodářem a čeledí uzavírána smlouva na dobu určitou, „od rohlíku do rohlíku“, stejně jako jsem to nevěděl já, než jsem se dal do psaní tohoto článku.
Anketa
Zdroje
WIKIPEDIE