Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nenasytný stát: více bere, málo dává

Foto: Jarmoluk / Pixabay.com / Public domain

Nenasytný stát se vyznačuje tím, že zdaní lidem úplně všechno, ale na druhou stranu mu stále chybí peníze

Poslední týdny žije Česko důchodovou reformou, která je právě v procesu schvalování.

Článek

Poslanecká sněmovna právě schvaluje - pro vládní opozici spornou - důchodovou reformu. Hlavní změna spočívá v prodloužení věku odchodu do penze z 65 na 67 let. Návrh reformy tedy zvyšuje věk odchodu do starobního důchodu a současné upravuje i výši budoucích přiznaných důchodů.

Protože toho bylo o návrhu reformy řečeno dost, raději bych se chtěl zamyslet nad tím, proč stát, který z nás dře kůži při každé příležitosti, se obává toho, že by jednou nemělo být na starobní důchody.

Nejdříve bych rád připomenul, že každý zaměstnanec ze svého příjmu odvádí 11,6% na sociální pojištění a 4,5% na zdravotní pojištění. Současně platí minimální daň ve výši 15% z příjmů (tato výše daně platí pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy) Dá se tedy říci, že každý pracující občan odvádí cca 31% svého hrubého příjmu státu.

Významnou daní je daň z přidané hodnoty DPH. V obchodech a ve službách u každého zboží platíme DPH ve výši až 21%. Některé zboží, jako například alkohol, cigarety, benzín, nafta, je zatíženo spotřební daní. Další daně jsou z majetku: z domu, zahrady, nebo polností. Na své si přijde stát i z dalších příjmů, ze cla a různých poplatků. Občane, chceš chytat ryby? Zaplať na úřadě rybářský lístek! Chceš být držitelem zbrojního průkazu? Zaplať! Chceš být držitelem loveckého lístku? Zaplať! A tak bych mohl pokračovat, příkladů je víc než dost.

A teď se dostávám k té kardinální otázce: kam mizí všechny ty peníze z našich daní, když stát nám tvrdí, že nemá na to, aby dále plnil svou sociální úlohu? Občan platí čím dál víc, a jeho vláda mu chce říct, že stát se dostává na mizinu?

I kdybych vzal jenom příjem státu z DPH položek, jako jsou energie (elektřina, plyn) pohonné hmoty (benzín, nafta), potravin, alkoholu a tabáku, tak stát musí být těžce za vodou. Málem bych zapomněl: firmy, které platí daň za své zaměstnance, rovněž platí daň z příjmů právnických osob. Tato daň je v současnosti 21 % z jejich zisku.

Zvláštní je, že například s námi srovnatelné Irsko takové problémy nemá. Přitom má nejkratší den daňové svobody, ten připadá na 7. dubna (u nás až na 11. června). Také daň z příjmů právnických osob je tam pouze 12,5%. A co navíc, v Irsku existují dokonce tři snížené sazby DPH, ta nejnižší je 4,8%.

Místo výletů na Tchaj-wan by si tedy naši politici měli naplánovat spíše cestu do Irska, aby se tam naučili, jak se má řídit stát. Přestože je česká ekonomika v unijním srovnání na 12. místě (údaj z roku 2022), dokonce před Lucemburskem, Maltou, Řeckem nebo Portugalskem, je například ve zmiňovaném Lucembursku starobní důchod dostupný po dosažení 65 let, a nikdo tam nemluví o tom, že na důchody jednou nebude. Takže pokud by se jim nechtělo do Irska, mohou jet do Lucemburska.

A ministr zdravotnictví Válek se šéfem největší zdravotní pojišťovny (VZP) by se tam mohli zeptat, jak vazba ministerstvo - nemocnice - pojišťovny funguje u nich, protože podle všeho se naše VZP - dle nedávného vlastního vyjádření - dostává do obrovských finančních potíží.

Takže na místě je poslední série otázek: Nelžou nám politici? Jak může tak nenasytný stát nemít na důchody? Nechce od nás stát víc, než nám dává? Kam mizí všechny naše peníze?

Anketa

Bere vám stát víc, než vám dává?
ano
91,7 %
spíš ano
4,7 %
spíš ne
1,6 %
ne
2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 192 čtenářů.

Zdroje:

WIKIPEDIE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz