Hlavní obsah

Ukrajina nevznikla díky Rusku. Její kořeny sahají hluboko do středověku

Foto: Seznam.cz

„Ukrajina jako národ nikdy neexistovala. Vše, co má, získala díky Rusku.“ Tuto větu slýchám častěji, než by bylo zdrávo. Ale je to skutečně pravda? Historie vypráví úplně jiný příběh.

Článek

Když se rozhlédnete po sociálních sítích nebo poslechnete některé veřejné debaty, často zaznívá názor, že Ukrajinci jsou jakýsi vedlejší produkt ruských dějin. Že Ukrajina je novodobý výmysl a že do 20. století nic jako ukrajinský národ neexistovalo. Jenže historie, pokud se na ni podíváme bez ideologie, je daleko starší, bohatší a složitější.

Kyjevská Rus: kolébka východních Slovanů

Ve středověku bylo Kyjevské knížectví – Kyjevská Rus – kulturním a mocenským centrem východní Evropy. Založena byla v 9. století a jejím hlavním městem byl právě Kyjev, dnešní metropole Ukrajiny. Už tehdy se zde rozvíjela písemná kultura, křesťanství (přijato oficiálně v roce 988) a obchodní vztahy s Byzancí i Skandinávií.

Ruská historiografie si ráda nárokuje Kyjevskou Rus jako svůj výlučný odkaz. Ale je to podobné, jako kdyby si dnešní Francie nárokovala starověký Řím. Ve skutečnosti byly dějiny Kyjevské Rusi společným základem tří dnešních národů – Ukrajinců, Bělorusů a Rusů.

Foto: Jiří Kulič

Rozloha Kyjevské Rusi

Ukrajinští kozáci: bojovníci za svobodu

Od 15. století se na území dnešní Ukrajiny formovala specifická společnost – Záporožští kozáci. Tito svobodní válečníci a rolníci vytvořili vlastní demokratické struktury (volba hejtmana, kozácká rada) a po staletí bránili hranice před Osmanskou říší i polskou šlechtou.

Kozáctví nebylo ruským fenoménem – Záporožská Sič byla výrazem ukrajinské identity, touhy po svobodě a sebeurčení. I proto je kozáctví dnes vnímáno jako jeden ze základních kamenů ukrajinského národa.

Foto: Jiří Kulič

Ukrajinský kozák

Jazyk, literatura, národní obrození

Ukrajinský jazyk se vyvíjel paralelně s ostatními slovanskými jazyky. Už v 17. století se objevují první texty psané lidovou ukrajinštinou. Skutečný rozkvět ale nastal v 19. století, kdy Taras Ševčenko, ukrajinský básník a malíř, položil základy moderní ukrajinské literatury. Jeho dílo bylo symbolem odporu proti carskému útlaku a výrazem touhy po svobodě.

Ve stejné době probíhalo i ukrajinské národní obrození, obdobné tomu českému. Lidé zakládali školy, spolky, divadla a snažili se obnovit vlastní jazyk a kulturu – často navzdory represím a cenzuře.

Foto: Jiří Kulič

Taras Ševčenko

Ukrajina a Sovětský svaz: historie bolesti

V roce 1918 vznikla Ukrajinská lidová republika, krátce nezávislý stát, který byl ale brzy rozdrcen bolševiky. Ukrajina se poté stala součástí Sovětského svazu, kde zažila holodomor – umělý hladomor z let 1932–33, který zabil miliony lidí. Tento hladomor je dnes uznáván mnoha státy jako genocida.

Navzdory této tragédii a mnoha dalším represím si Ukrajinci zachovali svou kulturu, jazyk i touhu po nezávislosti.

Rok 1991: zrod novodobé Ukrajiny

Po rozpadu SSSR v roce 1991 se Ukrajina stala nezávislým státem. Ne jako umělý výtvor, ale jako přirozené vyústění dlouhého historického vývoje. Dnes Ukrajina znovu bojuje – tentokrát o přežití jako svrchovaný stát – ale její identita, jazyk a historie mají hluboké kořeny. Nejsou darem od Moskvy, ale výsledkem staletí vlastního vývoje.

Jednoduše nejde mlčet, když se překrucuje historie

Mýtus o „neexistující Ukrajině“ není nevinný. Je to součást propagandy, která má ospravedlnit agresi, okupaci a popření práva národa na sebeurčení. Ale historie mluví jasně: Ukrajina není výtvorem Ruska. Je to starobylý evropský národ, který přežil i nejtemnější chvíle – a přežije i tuto.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám