Hlavní obsah

Tak to tady máme - Trump prezidentem

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jiří Paroubek

Noční můra progresivistů na celém světě a Deep state ve Spojených státech se naplnila. Prezidentský kandidát Republikánské strany Donald Trump zvítězil s velkou převahou nad demokratkou Kamalou Harrisovou.

Článek

Republikánská strana, jak to vypadá, zvítězila také ve volbách do obou komor amerického Kongresu – do Sněmovny reprezentantů i do Senátu. Byla to zdrcující porážka Demokratické strany, kterou průzkumy veřejného mínění příliš nepredikovaly.

Nicméně tak, jak jsem sledoval americký tisk a média v posledních týdnech, trend příklonu veřejnosti k D. Trumpovi byl nepřehlédnutelný. Demokratická strana, podle mého názoru, cílila před volbami na témata, která voliče nezajímají prioritně (např. zachování práva na interrupce). Demokratická strana nedělala nic ani pro to, aby si udržela podporu nejrůznějších etnických, zájmových a jiných skupin a vrstev americké společnosti, kde v minulosti dominovala (Latinoameričané, do určité míry Afroameričané, dělnická třída a odbory a další).

D. Trump, a to nemyslím vůbec urážlivě, je především showman a ohromný demagog. K. Harrisová proti němu v zásadě ztrácela od samého začátku svého vstupu do volebního ringu. Prostě proto, že není rozeným lídrem a charismatickým rétorem. V personálním výběru kandidáta na prezidenta udělala Demokratická strana (DS) fatální chybu. A tato chyba se s ní potáhne ještě ve volbách za 4 roky. Kdyby ti, kdo v úzkém kruhu v rámci DS rozhodují o výběru prezidentského kandidáta, vybrali namísto Harrisové současného guvernéra Kalifornie, tedy představitele státu, který má v Demokratické straně neotřesitelnou pozici, udělali by lépe. Tento muž má totiž schopnost získávat hlasy napříč politickým spektrem zleva doprava. A vzhledem k tomu, že i Harrisová je z Kalifornie, je prakticky vyloučena jeho kandidatura na prezidenta za další 4 roky.

A to už odmýšlím od situace, ve které se DS aktuálně nachází. Prostě tuto trpkou porážku bude muset vstřebat a generovat nové politické lídry. Je otázka, zda se jí to může podařit za 4 roky.

Velký Trumpův comeback

Dá se říci, že Trumpova houževnatost a schopnost získávat voliče i pro ztracenou věc, je něco, co tomuto muži umožnilo neuvěřitelný comeback do nejvyšší ústavní funkce USA.

Rozumní lidé v Evropě očekávají, že USA po této volbě dokáží změnit svůj přístup k válce na Ukrajině. A že tedy budou schopny vést Ukrajinu na cestu mírových ujednání. Tak snadné to ovšem nebude, především proto, že Trump má jiné politické priority. A tento válečný konflikt je pro něj lokálním, okrajovým konfliktem, jehož (ne-)řešení nechá s radostí na Evropanech samotných. To by ve svých důsledcích znamenalo, že by Evropa musela převzít financování ukrajinské války, dodávky zbraní, munice atd.

V lepším případě Trump, jako prezident, vstoupí do jednání s oběmi valčícími stranami a dotlačí je k míru. V řeči, kterou vedl D. Trump na shromáždění svých příznivců, zhruba v půli sčítání hlasů, kdy už však bylo jasné, jak hlasování dopadne, zmínil tři muže, kteří budou mít v jeho administrativě silné slovo. Je to především viceprezident Vance, dále Elon Musk a Robert Kenedy jr.. Uvidíme.

A jaké budou první kroky nově zvoleného prezidenta po jeho nástupu v lednu 2025 do funkce? Budou to především ostrá opatření proti nelegální migraci a nelegálním migrantům. Proti nelegální migraci si to umím představit. Prostě přes hranice se nepustí nikdo, u nějž je podezření, že je ilegálem. Ale pokud jde již o ilegály žijící v USA, pak může asi jít o „lov“ osob, podobný tomu, který pořádají ukrajinské orgány na mladé Ukrajince, když se vyhýbají náboru do armády. Je to v USA proveditelné? Stěží.

No a druhý bod, který se týká i nás, budou to nejspíš cla uvalená na evropské zboží. Bude to nejméně dalších 10% cla, což samozřejmě nezůstane bez odezvy Evropské unie. Ta odvetou zavede cla na americké zboží.

A podobné to bude na čínské zboží, které je dováženo do USA. Tam se dokonce mluví o clu 40 anebo dokonce ještě více procent. No, a pokud se nám takhle „hezky“ rozjede obchodní válka, bude to především faktor povzbuzující inflaci a retardující ve světě hospodářský růst.

A pokud se ještě rozjede celní válka mezi EU a Čínou, jejímž prvním viditelným poslem jsou zvýšená cla na dovoz čínských elektromobilů, propadne se svět do protekcionismu a izolacionismu. A u průmyslových zemí, včetně Česka, a zejména u zemí, které mají velmi intenzivní zahraniční obchod, nejspíše dojde k propadu hospodářství, tedy k poklesu hospodářského růstu. A chvíli bude trvat, než se podaří provést restart ekonomiky. Zkrátka, beru volbu nového amerického prezidenta na vědomí, ale očekávám, bohužel, že jeho kroky v hospodářské oblasti a také bezmezná podpora Izraele, budou pro Evropu velmi nepříjemné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz