Hlavní obsah

Umění pokládat správné otázky

Foto: Seznam.cz

Jak je možné, že se na tohle novináři neptají?

Článek

Historia magistra vitae, historie je učitelkou života. Pro zjednodušení a jako příklad si vyberu jenom naše konflikty s Německem a Polskem ve dvacátém století. Ztráta území nepřišla až s Mnichovem 30.září 1938, ale kontrolu nad nemalou částí pohraničí ztratila Praha už s povstáním sudetských Němců 13.září 1938. 15.března 1939 byla zahájena krutá okupace, která skončila až osvobozením východní části republiky, včetně Prahy, sovětskou armádou a západní americkou armádou. Poslední větší bitva 2.světové války na našem území proběhla až 11.května a 12.května 1945 ve Slivici u Milína.

Konflikty s Poláky připomenu sedmidenní válkou o Těšínsko v roce 1919 a zabráním části československého Těšínska Polskem 3.října 1938.

Z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, že ozbrojené konflikty s Německem a Polskem nebyly ani ve 20.století ničím nemožným. Pokud k nim došlo v minulosti, tak nelze vyloučit možný konflikt ani v budoucnosti. A já se ptám a divím se, že to nikoho jiného nenapadlo, co když bude hrozit podobný konflikt v budoucnosti, na čí stranu se přidá Ruská federace? Navzdory provokacím a dodávkám zbraní, které zabíjely a zabíjí ruské vojáky a civilisty, věřím, že by se Rusko přidalo na naši stranu. Navzdory všemu nás mají obyčejní Rusové rádi, dlouhodobě oceňují naši kulturu a dosaženou životní úroveň.

Dále zabrousím do historie česko-ruských vztahů, připomenu vazby prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře, který v dubnu 1890 navštívil proslavený salon Naděždy Nikolajevny Abrikosovové a jejího manžela. Pro úplnost dodávám, že 30.září 1900 uzavřeli Karel Kramář a Naděžda Nikolajevna pravoslavný sňatek. Dokonce už i kníže Vladislav II., později druhý přemyslovský král Vladislav I., navštívil při návratu z druhé křížové výpravy do Svaté země Kyjevskou Rus, nikoli Kyjevskou Ukrajinu. K vojsku svého švagra, římskoněmeckého císaře Konráda III., se připojil v květnu 1147. Tudíž je vidět, že styky mezi Ruskem a českými zeměmi mají dlouhou tradici. Slovanskou vzájemnost potlačit nelze a označit český jazyk za neslovanský se zatím neodvážil ani známý bojovník proti zhoubnému panslavismu, každoročně povyšovaný generál Koudelka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám