Článek
Den 31.10. byl hranicí mezi dvěma periodami, letem a zimou. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Lidé před svými domy staví malé oltáře, zdobí je dýněmi a zapalují svíčky.
300 let před Kristem držela jedná tajná kněžská společnost pod svou nadvládou keltský svět. Každý rok 31.10., v den Halloweenu, oslavovali na počest svého pohanského božstva Sambain, festival smrti. Ti kněží chodili dům od domu a žádali pro svého boha dary, nejednou i lidské oběti. V případě odmítnutí vyslovovali nad daným domem kletbu smrti. Odtud pochází výraz Trick nebo Treat (zlořečení nebo dar). Jasněji řečeno: když ne dar, tak kletba.
Na cestu si kněží svítili vydlabanými řepami, vyřezanými do podoby tváře. Uvnitř hořela svíčka vyrobena z lidského sádla, které pocházelo z předchozích obětí. Řepy představovaly ducha, který jejich kletby působil účinnými. V 18. a 19. století se tento zvyk dostal do USA, kde byly řepy nahrazeny dýněmi. Duch, který v těchto lampách přebývá, byl nazván Jock, později Jack, z toho Jack-o-lantern. Původ Halloweenu je úplně pohanský a nemá žádnou souvislost s křesťanským svátkem. Halloween se slaví vždy večer 31.10., tedy den před svátkem Všech svatých. Navíc je známo, v USA, Austrálii i jinde, vykonávají satanisté tuto noc rituální vraždy. Tedy když naše děti vedeme do slavení Halloweenu, oblékání Mašek, zda se to nevinné a směšné. Ale považte, že už malé děti zasvěcujeme satanovi. Vždyť my mu dáváme malé děti, aby se jich zmocnil a přetvořil všechno krásně na zlé. Ďábel se chce zmocnit srdcí těch nejmenších a nejkrehčích. Děti zmrzačené nebo zabité během Halloweenu nejsou náhody. Jsou to obětí pro satana. Je to svátek satanistu. Jsou to obětí satanistu. Je opravdu rozumné otvírat mu dveře?
Navíc
Navíc