Hlavní obsah
Umění a zábava

Jak šla koza ke kozlovi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

23. 5. 17:03

Můj tatínek byl furiant, což se celý život projevovalo tím, že měl nápady, ze kterých jsme občas byli všichni kapku paf…

Článek

Můj tatínek pocházel ze staré selské rodiny a z kraje pod Pálavou. Nevím, zda to bylo sluncem, vínem nebo povahou, ale veselo s ním bylo skoro pořád.

Doma jsme měli všechnu možnou „havěť“ a ještě pořád slyším v uších znít jeho slova - na talířku ti to nesmrdí, co? To když jsem ohrnovala nos nad smradem jdoucím z chlíva a nebo nad tím, že jsem musela přeskakovat přes slepičince.

Žádnej nápad na zvelebení jeho „zvěřince“ mu nebyl cizí, a tak když přišel s tím, že se koupí koza, už se ani nikdo neodvažoval nic namítat.

Stalo se, koupila se koza a já si vyslechla „kázání“ o tom, jak je tu super, protože kozí mléko je zdravé . No jo, jenže aby koza dávala mléko, musí mít nejdřív kůzlata. Ale samo se jí to asi nestane a tak se sháněl kozel. Od jednoho podobně postiženého kamaráda se tatík dozvěděl, že dobrýho koza mají ve vedlejší dědině. No fajn, jenže jak tam k němu tu kozu dostat?

A tak tatínek rozhodl, pojede škodovkou. Auto, v té době výdobytek komunistického blahobytu Škoda 120 GLS, je pro kozu to pravé. A protože tatík uměl řídit tak leda vůz s koňmi, protože jak říkával, chlupatej benzín je zadarmo, zavelel, že řídit bude můj muž. Dali tedy kozu do kufru auta a chystali se vyjet. Možná se teda chystali vyjet ti dva lidští pasažéři, koze se to ovšem nezdálo a tak kopala v kufru, až se plech nadzvedával. To už se nezdálo ani tatínkovi, a tak zavelel, že koza půjde dozadu na sedačky.

Jenže než se pánové stačili usadit na svá sedadla, koza hup a už seděla vpředu. Naštěstí teda ne za volantem… tatík sedl dozadu za kozu, ale pak mu došlo, že by to mohl být malér a na chvilku vysedl a vrátil se s šátkem… uvázal ho koze na hlavu a prohlásil, že by se lidé v protijedoucích autech mohli nabourat, kdyby viděli, že proti nim asi jede čert a tak vyjeli…

Abych to nenatahovala… byli tam u toho kozla víckrát, za řidiče byli i mí bratři, tatínek tu radost jezdit s kozou na výlety dopřál všem. Až po několika jízdách prohlásil, že je ta koza stará pracovnice nejstaršího řemesla, teda on to řekl krátce a jadrně, že nechce trkat, ale akorát se vozit v autě. A bylo. Popravdě, nakonec ta kůzlata byla… ale to je na další povídání…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz