Hlavní obsah

Máslo - Jedinečný produkt s tisíciletou historií

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Čáp

Máslo

17. 9. 12:38

Máslo – zázračný produkt, který spojuje tisíciletou tradici s vědeckými důkazy. Objevte tajemství jeho výživných minerálů a vitaminů, které tělu dodají sílu a vitalitu. Přijďte se unést jeho jedinečnou chutí!

Článek

Během poslední dekády se máslo stalo terčem velmi nepříznivé mediální kampaně, jejímž cílem bylo snížit poptávku po tomto výrobku mezi spotřebiteli. Tento mléčný tuk měl být nahrazen rostlinnými margaríny, ale podle obchodníků k tomu nakonec nedošlo. Selský lidský rozum opět zvítězil nad byznysem a cílenou propagandou margarínového lobbingu, který se snažil za použití všech dostupných prostředků vytlačit máslo z našich kuchyní.

Chuť másla nelze ničím nahradit!

Existují archeologické důkazy, které svědčí o existenci másla již před přibližně 3 000 lety. Ještě předtím, než se stalo součástí našeho jídelníčku, se vestarověku používalo jako mazadlo na bolestivé klouby. I já, jako badatel, jsem byl skeptický ohledně této tradice.

Proto jsem se rozhodl osobně vyzkoušet tento způsob léčby, a k mému velkému překvapení jsem zjistil, že když si z části roztaveným máslem potřete bolestivá místa, bolest může během jednoho dne zázračně odeznít. Zdůvodněním tohoto účinku může být placebo efekt, ale pro mě je klíčové, že má pozitivní vliv na zmírnění bolesti. Je to opravdu pozoruhodné.

Kromě již zmíněných vlastností dokáže máslo také zjemňovat suchou pokožku, čímž přispívá k její přirozené elasticitě. To je radostnou zprávou pro ty, kteří dbají o svůj zevnějšek. Možná, kdybychom o těchto vědecky nedoložených informacích věděli, nemuseli bychom hledat náhradu za máslo, jako jsou margaríny. Když se podíváte na ceny různých hydratačních krémů a mastí na trhu, které často přesahují pětistovku za produkt, zdá se, že máslo je cenově velmi výhodnou volbou.

Je těžké uvěřit, jaký potenciál se skrývá v tomto přírodním produktu. Každopádně, jakýkoliv profesionální kuchař vám potvrdí, že máslo je nepostradatelnou složkou moderní kuchyně. Jeho jedinečná chuť a aroma nelze jednoduše nahradit čímkoli jiným.

V EU se může dostat na černou listinu

V jednom ze svých článků, který jsem nazval „DRAHÝM MÁSLEM VŠE ZAČÍNÁ,“ jsem předpovídal, že by se cena másla mohla dostat až na 200 Kč a více za kostku. Naštěstí se tato situace nepotvrdila, ale s ohledem na současný pohled Evropské unie na vliv chovu skotu, zejména krav, který se prý podílí na produkci nadměrného množství CO2, lze očekávat, že možnost, před kterou jsem varoval, je stále na stole.

Je pravda, že v krátkodobém horizontu není pravděpodobné, že by bylo máslo v celé EU zakázáno. Nicméně, pokud by cena za kostku másla stoupla nad 200 Kč, mohlo by to vést k tomu, že tento gurmánský skvost se stane pro běžné spotřebitele nedostupným.

Tak si přejme, aby se tak nestalo, protože bychom tím přišli o jeden z lahodných potravinových produktů, který nelze ničím nahradit. Prostě skutečnou chuť přírody nelze napodobit, zvlášť pokud jde o smetanové aroma. Co z toho všeho plyne? Nedovolme, aby někdo manipuloval s naším vnímáním a nechal nás věřit, že nejzdravější potraviny jsou rizikové.

Mějme na paměti, že vše, co pochází z přírody, je prostě přírodní a nemusíme tomu přidávat značku BIO nebo EKO produktu. To samé platí i pro vajíčka, která jsou příkladem toho, jak mohou být spotřebitelé oklamáni, pokud tomu podlehnou. Dnes víme, že vajíčka nezvyšují hladinu LDL cholesterolu, a proto jsou považována za super potravinu, bohatou na živiny a bílkoviny.

Proto pojďme naslouchat svému vlastnímu zdravému rozumu a tělu, protože v této záležitosti můžeme nejlépe posoudit, co je pro nás zdravé. Nemusíme se spoléhat na slova erudovaných úředníků; náš vnitřní hlas a tělo nám jasně říkají, co jíst a co ne. Jaký máte názor na tuto myšlenku?

Proč bychom ho měli konzumovat?

Na rozdíl od jiných máslových imitací neobsahuje originální máslo lepek, což je důležité pro osoby trpící celiakií. Jestliže se obáváte toho, že z tučného másla, které musí obsahovat 82 % tuku, přiberete na váze, pak v tom případě zbytečně podléháte šířeným dezinformacím a nepravdám. Máslo je sice velice tučný produkt, ale abyste po něm tloustli, museli byste ho sníst na kila. Ale i tady samozřejmě platí, jíst všeho s mírou a střídmostí. Koneckonců, to lze říci o všech potravinách, nejen o másle!

Máslo má mnoho pozitivních vlastností, které často zůstávají nepovšimnuty. Jednou z nich je schopnost tlumit růst patogenů, což je podpořeno obsahem kyseliny laurové. Víte, že přidání lžičky másla do své ranní kávy může mít pozitivní vliv na váš energetický stav a zároveň potlačit hladové pocity? To vše díky spojení kofeinu s tukem. A nezapomínejme na přepuštěné máslo, známé také jako Ghí v indické ájurvédské medicíně, což byla oblíbená součást české kuchyně již za doby Magdaleny Dobromily Rettigové.

Ghí je skvělou alternativou pro osoby s intolerancí na mléčné výrobky, protože přepuštěné máslo je zbaveno mléčných bílkovin, a přesto si zachovává svou bohatou máslovou chuť. Navíc má ghí dlouhou trvanlivost, při správném skladování v uzavřené nádobě vydrží několik měsíců. Jeho zvýšený bod zakouření, teplota, při níž se tuk začíná rozkládat, umožňuje použití ghí pro smažení při teplotách mezi 200 až 250 °C, což vám umožní smažit jídla bez obav z přepálení. Recept na ghí je snadno dostupný na internetu, takže si ho můžete snadno připravit sami doma.

Co tento zázrak obsahuje?

Důvěřujme svým chutím a vlastním smyslům, neboť jsou nejspolehlivějšími průvodci lidského těla. Jednoduchým způsobem, jak si ověřit nezastupitelnou hodnotu másla v porovnání s různými margaríny, je prostý pohled na jeho bohatý obsah minerálů a vitaminů. Tohle pestré spektrum živin připomíná, že kdo rozumí tomu, co tahle lahodná pochoutka nabízí, nemusí hledat zbytečné doplňky stravy a podobné produkty, protože v másle se nalézá vše, co patří do zdravého životního stylu.

Když se podíváme na obsah minerálů a vitaminů v másle, okamžitě si uvědomíme jeho výjimečnou hodnotu. Ve 100 g másla naleznete následující:

**Minerály v másle:**

- Železo: 0,15 mg

- Zinek: 0,14 mg

- Vápník: 22 mg

- Molybden: 4,3 µg

- Hořčík: 2,3 mg

- Mangan: 0,1 µg

- Fosfor: 19 mg

- Selen: 1,2 µg

- Draslík: 29 mg

- Sodík: 690 mg

- Jód: 3 µg

- Chrom: 3 µg

A co se týče esenciálních kyselin:

- Omega 3 kyseliny: 307 mg

- Omega 6 kyseliny: 2 650 mg

**Vitamíny v másle:**

- Vitamin A: 2 200 IU

- Vitamin E: 2,25 mg

- Vitamin B1: 0,09 mg

- Vitamin K: 15 µg

- Vitamin B2: 0,1 mg

- Kyselina listová: 5 µg

- Vitamin B12: 0,25 µg

- Kyselina pantotenová: 0,14 mg

- Vitamin D: 49 IU

- Betakaroten: 130 µg

Tento výčet přirozených minerálů a vitaminů, který najdeme v másle, z něj činí nenahraditelnou součást zdravé stravy. A co na to říkáte Vy?

Poznámka pro čtenáře: Článek nebyl generován umělou inteligencí a navazuje, na úvahu z roku 2017, kterou jsem pojmenoval - DRAHÝM MÁSLEM VŠE ZAČÍNÁ! Tento článek najdete v odkazu zde: DRAHÝM MÁSLEM VŠE ZAČÍNÁ (wz.cz)

Anketa

Čemu dáváte přednost: Máslu nebo Margarínu?
Máslu
100 %
Margarínu
0 %
Neupřednostňuji žádný z těchto výrobků
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz