Hlavní obsah
Zdraví

Od cukru k uzdravení: Moc placeba?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Čáp

MOC PLACEBA

4. 9. 11:20

Objevte tajemství placeba a jeho neuvěřitelný vliv na naše uzdravení. Jak víra v mýty a rituály mění náš zdravotní stav?

Článek

Lidská bytost je od svého zrodu zahalena neprostupnou rouškou tajemství. Není se proto čemu divit, že potenciál člověka je v některých případech ohromující, zejména kvůli jeho skrytým nadpřirozeným schopnostem, které se vymykají veškerým představám o lidském druhu. Abychom vůbec mohli porozumět tajemství vlastní existence, musíme nejprve dospět k osvobozujícímu poznání. Z tohoto poznání vede cesta do neznáma, kde stále čekáme na kýženou odpověď na otázku, co vlastně znamená být lidskou bytostí.

JAK DEFINOVAT PRAVDU?

Aristoteles tvrdil: „Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není.“ Tato definice pravdy však nemusí platit ve všech oblastech našeho života. Například, co bylo dřív - slepice nebo vejce? Britští vědci se přiklání k názoru, že první byla slepice, ale kvůli nedostatku důkazů nemůžeme tuto otázku s naprostou jistotou vyřešit.

Pravda není vždy černobílá, má mnoho podob. Každá úvaha, i kdyby se zdála nepravděpodobná, nás může něčemu naučit a přiblížit k pravdě. V životě je důležité hledat Zlatou střední cestu, neboť je spolehlivým vodítkem.

TOUHA PO PRAVDĚ

Touha po pravdě je v nás zakódovaná. Snad kvůli tomu, abychom pátrali po smyslu života, jehož původ je tajemný. Lze snad bez sci-fi vize objasnit, proč tu jsme? Citace „nerovní se narodíme, rovni umíráme“ nám připomíná, že jsme všichni na stejné lodi jménem Země. Každý kousek pravdy, jak šílený by se zdál, nás spojuje.

Naše planeta je jak kosmická loď plující nekonečným oceánem vesmíru. Ačkoliv neznáme cíl naší cesty, víme, že se točíme, stejně jako všechno kolem nás. Teprve na konci naší plavby pochopíme smysl života. Musíme neustále plout kupředu, jinak můžeme skončit jako Titanic. Náš život je záhadný, ale ne bezcenný, pokud si to uvědomíme.

COSI TAJEMNÉHO V NÁS DŘÍMÁ…

Ve středověkých klášterech se rozšířilo poslední pomazání umírajícím. Kněží nabízeli nemocným duchovní útěchu více než lékařskou pomoc. Cílem posledního pomazání bylo posílit člověka na jeho cestě do věčnosti. Kněz položil ruce na nemocného a modlil se za něj. Následovalo pomazání olivovým olejem. Nemocný byl pomazán, zatímco se zpíval žalm, který začínal slovy: „Placebo Domino in regione vivorum - Bohu se zalíbím v krajině živých.

Co se ale stalo poté, to už je dobře známá historie. Kněží praktikující tento rituál po čase zjistili, že těžce nemocní, umírající lidé po tomto obřadu se zázračně zotavují. Z této neočekávané fyzické úlevy a nečekaného uzdravení se zrodilo slovo - placebo. Možná jste toto slovo někde slyšeli, ale nevíte přesně, co představuje.

V dnešní medicíně se placebo stalo velmi diskutovaným tématem, které vyvolává značný rozruch. Tento fenomén skýtá lidstvu nepředstavitelné odhalení, jehož význam může obrátit svět vzhůru nohama!I když se zdá, že máme o tomto nevšedním úkazu poměrně dost vědomostí, opak je pravdou. Skutečnost je taková, že o placebu víme méně, než bychom si mohli myslet, a pokud ano, jsou to jen útržkovité informace. Není těžké si položit otázku, proč farmaceutický průmysl vykazuje takový odpor v odhalování a výzkumu placeba. Odpovědí na tuto otázku jsou peníze, které stojí nad zájmy lidstva.

I CUKR DOKÁŽE LÉČIT, POKUD VYPADÁ JAKO ASPIRIN!

Neúčinná látka, pokud má podobu pilulky, dokáže léčit stejně efektivně jako nejúčinnější léky vyvinuté v drahých laboratořích. Stačí, když člověk věří, že užívá účinný lék, a jeho tělo začne reagovat na obyčejný cukr stejně, jako na léky proti vysokému krevnímu tlaku.

To je podstatou placebo efektu! Můžeme se zamyslet, jestli je v případě mnoha nemocí skutečně nutné užívat syntetické léky, když by nám lékař mohl předepsat tablety s cukrem nebo solí, pokud bychom si mysleli, že jsou silnými antibiotiky.

Představte si, kolik miliard korun by naše veřejné zdravotnictví ušetřilo, kdyby se teoreticky mohly předepisovat takováto (ne)léčiva ve formě placeba! Není pochyb o tom, že by na tomto klamu vydělal jak stát, tak i pacient, protože presovaný cukr do tvaru tablet, nevykazuje vedlejších účinků jako moderní farmaka, o ceně ani nemluvě.

Z konspiračního úhlu pohledu, nelze vyloučit, že v lékárnách prodávané preparáty (léčiva), již nějakou dobu na placebo efektu fungují, samozřejmě vše probíhá pod přísným dohledem utajovaného výzkumu. Jestliže tomu tak je, pak není pochyb o tom, že se v tomto ohledu dostáváme do říše snů, ve kterých není vůbec jisté, co je iluze, a co je skutečnost.

Četné výzkumy již potvrdily, že u pacientů, kteří byli léčeni placebem, došlo u nich k celkovému zlepšení o 30%, a u některých chronických chorob psychosomatického původu dokonce až o 60%. Tyto výsledky jsou doopravdy fascinující, uvědomíme-li si těžko pochopitelnou pravdu o tom, že léčivou substancí placeba je pouhá víra. V tomto směru je těžké domyslet, co všechno může naše nevědomá mysl dokázat, když nápisem přeměněný cukr se transformuje na skutečný aspirin, který ulevuje od bolesti. Nejsou z této perspektivy veškeré chemické sloučeniny pouze jakousi iluzí nevědomého Já?

NEZAPOMÍNEJME…

Badatelé z celého světa se snaží již delší dobu objasnit tajemství placeba, ale z nějakého důvodu se to dosud nepodařilo. Vzniklo mnoho teorií o tomto fenoménu, ale uspokojivou odpověď zatím nemáme. Soudobá věda vysvětluje placebo pouze pomocí sugesce. Ale co to vlastně znamená? Sugesce, od latinského „suggero,“ což znamená podsouvání nebo našeptávání, vysvětluje zjevné rysy toho, co kolem nás může připomínat neviditelnou iluzi.

Jestliže je placebo skutečně reálné, což naznačuje, pak nic nebrání tomu, aby lidská bytost mohla sama sebe uzdravit bez cizí pomoci nebo nákladných prostředků. Toto odhalení samouzdravujících schopností nás zavádí do schématu evolučního procesu, který, jak se zdá, má potenciál proměnit člověka v bytost, jež by nemusela jíst ani pít, zůstala by věčně zdravá. To by bylo vskutku ohromující, žít věčně a bez nemocí! Co si o tom všem myslíte?

Tento článek čerpal inforamce z webové stránky: www.odrazy-tajemna.wz.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz