Článek
Anulování výsledků prvního kola prezidentských voleb v Rumunsku vzbudilo hodně pozornosti a stejně tak otázek. K tomuto kroku přistoupil rumunský ústavní soud. Tamní opozice to označila za snahu současné vlády udržet se u moci [1]. Soud argumentoval porušováním podmínek předvolební kampaně. Ke kritice rozhodnutí soudu se připojili i Elon Musk a JD Vance, kdy událost dávali i do souvislostí s německými volbami [2].
Brzy se ale na sociálních sítích začal šířit narativ, že za zrušením voleb v Rumunsku stojí EU. Na podporu tohoto tvrzení je šířeno video vystřižené z televizní debaty s Thierry Bretonem [3], bývalým eurokomisařem pro vnitřní trh, který má přiznávat nátlak EU na zrušení voleb [4].
Former European Commissioner Thierry Breton says the EU has mechanisms to nullify a potential election victory of the AfD:
— Visegrád 24 (@visegrad24) January 10, 2025
”We did it in Romania and we will obviously do it in Germany if necessary” pic.twitter.com/lvA6urU9o3
Ten po medializaci tohoto videa na sociálních sítích zareagoval vyjádřením, že EU nemá žádné nástroje pro anulování jakýchkoliv voleb a prohlásil, že jeho vyjádření bylo vytrženo z kontextu.
Tyrant of Europe🤴? Wow!
— Thierry Breton (@ThierryBreton) January 11, 2025
But No @elonmusk: the EU has NO mechanism to nullify any election anywhere in EU. Not at all what is said in the video below related only to the application of the DSA and its moderation obligations. Lost in translation 🎥…or another fake news🤡? https://t.co/oqh8wI4O55
Thierry Breton se vyjadřoval k použití opatření, která plynou z Nařízení o digitálních službách (zkráceně DSA) [5]. Rumunský soud totiž anulování výsledků zdůvodnil tím, že: „Kandidát na prezidenta těžil z masivního zobrazování svých příspěvků na platformě TikTok kvůli preferenčnímu zacházení, kdy nebyl označen jako politický kandidát a nežádalo se po něm, aby obsah příspěvků označil za volební kampaň.“ [6]
Z tohoto důvodu rumunské úřady požádaly Evropskou komisi o zahájení vyšetřování sociální sítě TikTok podle pravidel DSA [7].
Šířené video tedy nijak nepodporuje dodávaný závěr, že za anulováním výsledků voleb v Rumunsku stojí, ať přímo, nebo nepřímo instituce a lidé ze struktur EU.