Článek
Na tokijském letišti Haneda došlo včera dopoledne po přistání ke srážce letadla společnosti Japan Airlines (Airbus A-350) s menším letadlem Japonské pobřežní stráže. Všech 379 cestujících na palubě Japan Airlines se podařilo bezpečně evakuovat ještě předtím, než ho zachvátily plameny. Pět členů posádky letadla pobřežní stráže takové štěstí nemělo. Přežil pouze pilot, který utrpěl zranění. Letadlo pobřežní stráže, typu Bombardier Dash-8, bylo na cestě do Niigaty, aby tam doručilo pomoc pro oblasti zasažené nedávným zemětřesením. Vyšetřování příčin nehody je v počáteční fázi a všechny dráhy na letišti Haneda byly uzavřeny.
Ačkoliv je letecká doprava obecně považována za jednu z nejbezpečnějších forem cestování díky přísným bezpečnostním standardům a pokročilé technologii, přesto občas k leteckým haváriím dochází. Tyto nehody jsou sice relativně vzácné ve srovnání s automobilovou či železniční dopravou, ale jejich dopady bývají často tragické a mají hluboký vliv na veřejné vnímání bezpečnosti letectví. Příčiny leteckých havárií mohou být různé, zahrnují technická selhání, lidský faktor, nepříznivé počasí, nebo dokonce vzácné události, jako jsou srážky letadel. Přestože statisticky vzato je pravděpodobnost letecké nehody extrémně nízká, každá taková událost přináší důležité lekce pro zlepšení bezpečnosti a postupů v leteckém průmyslu. Zde je seznam některých největších leteckých katastrof v historii:
Let American Airlines 191 (1979) - Jedná se o nejhorší nehodu s jediným letadlem v historii Spojených států. Letadlo American Airlines 191 havarovalo hned po startu z letiště v Chicagu a zemřelo při ní 273 lidí.
Tenerife (1977) - Tento incident je nejhorší nehodou v historii civilního letectví. Během katastrofy se na letišti Tenerife na Kanárských ostrovech srazily dvě velká dopravní letadla - let KLM a let Pan Am. Při nehodě zemřelo 583 lidí.
Let Japan Airlines 123 (1985) - Let Japan Airlines 123 se stal nejhorší nehodou v historii jediného letadla. Při nehodě zemřelo 520 lidí. Letadlo havarovalo na hoře Osutaka v Japonsku poté, co u něho došlo k poruše hydrauliky.
Let Malaysia Airlines 370 (2014) - Let Malaysia Airlines 370 zmizel v březnu 2014 během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. I přes rozsáhlé pátrání nebylo letadlo nalezeno a přesné příčiny nehody zůstávají nejasné. Zahynulo 239 lidí.
Let Swissair 111 (1998) - Let Swissair 111 havaroval nad Atlantickým oceánem poblíž kanadského Halifaxu. Zahynulo všech 229 lidí na palubě. Příčinou nehody byla porucha elektrického systému.
Let Air India 182 (1985) - Letadlo Air India 182 bylo cílem teroristického útoku během letu z Kanady do Indie. Bomby umístěné na palubě explodovaly a způsobily havárii, při které zemřelo 329 lidí.
Let Pan Am 103 (1988) - Letadlo Pan Am 103 bylo sestřeleno během letu nad skotským městem Lockerbie teroristy, kteří umístili bombu na palubě. Zahynulo 270 lidí.
Let Russian Metrojet 9268 (2015) - Letadlo ruské společnosti Metrojet havarovalo poté, co se zřítilo do Sinajské pouště v Egyptě. Zahynulo všech 224 lidí na palubě.
Let Turkish Airlines 981 (1974) - Let Turkish Airlines 981 se stal jednou z nejhorších nehod v historii letectví. Letadlo havarovalo po startu z letiště v Paříži a zemřelo při ní 346 lidí. Příčinou nehody byla porucha uzavíracího mechanismu nákladového prostoru letadla.
zdroje: www.japantimes.co.jp, dw.com, wikipedia.org