Hlavní obsah
Internet a technologie

Nový tarif od O2: Vysoká rychlost, super cena - kdo to ale potřebuje?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: DALL-E (vytvořeno umělou inteligencí)

O2 představilo nový tarif pro pevný internet, který nabízí maximální dostupnou rychlost za jednotnou cenu. Ne všichni zákazníci ale nejvyšší rychlost připojení potřebují a novou vysokou cenu omítají.

Článek

Mobilní operátor O2 v těchto dnech představil nový tarif pevného internetového připojení nazvaný Max, který má zákazníkům nabídnout maximální možnou dostupnou rychlost jejich připojení za jednotnou cenu 599 Kč. Současně tento tarif nahradí předchozí nabízené tarify, které zohledňovaly rychlost připojení a v případě nižších rychlostí byly i levnější. Je pravdou, že více než 2/3 domácností využívajících bezdrátovou nebo DSL technologii může u O2 dosáhnout rychlosti minimálně 100 Mbit/s, ale pak je tu zbylá třetina, která si o těchto rychlostech může nechat jen zdát, a to nemluvím o ojedinělých případech, kdy se rychlost připojení pohybuje pod 10 Mbit/s, jak naznačují například komentáře k tomuto tématu na webu zive.cz.

Přestože nabídka rychlosti až 100 Mbit/s a vyšší může být pro některé uživatele lákavá, pro řadu aktivit na internetu takovou rychlost ani nepotřebujete. Rušení tarifů s nižšími rychlostmi internetu, jako jsou 20 a 50 Mb/s, se tak dá vykládat jako marketingový krok, který má za cíl jen „vytřískat“ z uživatelů peníze navíc. Nevýhodné je to zejména pro starší generaci, která internet zpravidla využívá pro základní činnosti, jako je vyhledávání informací, prohlížení webových stránek, emailovou komunikaci nebo návštěvu sociálních sítí. K tomu jsou nižší rychlosti internetu zcela dostačující. Tím, že operátor tlačí zákazníky do dražšího tarifu, byť s nejvyšší možnou rychlostí, kterou přípojka umožňuje, ale kterou zákazník nevyužije nebo ani nechce, by mohlo dojít k omezení přístupu k internetovým službám zejména v případě zranitelných skupin (seniorů nebo matek samoživitelek). Ty mají zpravidla omezené finanční možnosti a dražší tarif by pro ně nemusel být dostupný. V konečném důsledku by to mohlo vést i k větší digitální propasti a snížení digitální inkluze ve společnosti.

Zde jsou některé běžné činnosti a odpovídající rychlosti internetu, které jsou pro ně dostačující:

Prohlížení webových stránek, e-maily a sociální sítě: Pro tyto základní aktivity postačuje rychlost větší než 256 Kbit/s (0,256 Mbit/s)​​.

Videohovory: Pro videohovory, například přes Microsoft Teams nebo Zoom, je potřeba minimálně 0,5 Mb/s pro nejnižší kvalitu hovoru a alespoň 2 Mb/s pro HD kvalitu​​.

Streamování videa: Pro sledování videí ve standardním rozlišení postačí rychlost 5 Mb/s, pro HD kvalitu je doporučeno alespoň 15 Mb/s, a pro 4K rozlišení je vhodná rychlost 25 Mb/s a vyšší​​.

Online hry: Pro hraní online her je obvykle potřeba rychlost 5 - 50 Mbps v závislosti na náročnosti hry​.

Stahování souborů: Pro stahování velkých souborů je ideální mít rychlost přes 50 Mbps​​.

Jak je z přehledu vidět, není vždy nutné mít internetové připojení s nejvyšší možnou rychlostí, zejména pokud vaše internetové aktivity tak vysokou propustnost nevyžadují. Pro běžné uživatele, kteří provádějí standardní internetové aktivity, může být rychlost kolem 50 Mbit/s naprosto dostačující. Samozřejmě, každá domácnost má odlišné potřeby, a rychlost přípojky by měla korespondovat s konkrétními požadavky, využitím internetu a počtem uživatelů v domácnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz