Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tajemná kouzla a temné smlouvy: Co v sobě skrývají legendy o čertech?

Foto: Ben Skála, Benfoto, CC BY-SA 4.0 , prostřednictvím Wikimedia Commons

V místě, kde stojí dnešní hrad Houska byla prý v minulosti obří průrva, kterou vylézali démoni. Hrad má podle pověsti sloužit jako její obří zátka.

České pověsti a legendy jsou plné čertů. Ti jsou často spojováni s křesťanstvím, ale v českých překladech Bible výraz čert nenajdeme. Bytost má svůj původ možná už v antických Satyrech.

Článek

Ve Stvořidlech u Ledče nad Sázavou žil kdysi dávno na stráni u lesa líný sedlák. Pověst vypráví, že neobdělával pole a jeho děti neměly co jíst. Hospodář se proto jednoho dne rozhodl, že se upíše čertu, který za to měl po dobu deseti let pečovat o jeho statek a pole. Smlouva byla stvrzena a pekelník se dal do práce s takovou vervou, že sedlákova pole se v krátké době stala nejúrodnějšími v celém kraji. Plynul rok za rokem a doba čertovy služby se chýlila ke svému konci. Sedlákovi se ale do pekla nechtělo. V předvečer osudného dne se radil se ženou, jak na čerta vyzrát. Poradila mu, aby nechal celý dvůr vykropit svěcenou vodou. A to také sedlák udělal. Čert, který si pro něho druhého dne přišel, pěnil vzteky, že se k sedlákovi nemůže dostat. Následující noci proto odletěl do kamenolomu pod Lipnicí, sebral tam několik balvanů a hnal se s nimi k sedlákovu statku, aby se pomstil a hromadu kamení shodil na jeho hospodářství. Na obzoru se ale objevily první sluneční paprsky a s jejich stoupající intenzitou začal čert ztrácet sílu. Balvany se najednou zdály být těžší a těžší, a tak je pekelník postupně odhazoval z pytle. Když přiletěl k sedlákovu statku, neměl už ani jeden. Tak sedlák podle pověsti vyzrál na čerta. Legendu dnes dokreslují tisíce balvanů povalujících se v korytě řeky Sázavy v blízkosti Stvořidel.

Pověsti o čertech patří, alespoň u nás, k těm nejvíce rozšířeným. A tak je na místě otázka, kdo je vlastně onen čert? Některé encyklopedie ho charakterizují jako personifikaci zla, lstivosti a záludnosti. Jiné, jako například encyklopedie Diderot, uvádí, že se jedná o lidové označení pro ďábla, démona či padlého anděla, popřípadě pohádkovou bytost, která bývá často vyobrazována s rohy, ocasem, kopytem a vidlemi. Je zajímavé, že ač má podle některých encyklopedií čert určitou souvislost s křesťanským náboženstvím, tento výraz se neobjevuje v kralickém ani ekumenickém překladu bible. Nejasný tedy zůstává původ samotného slova čert. Někteří etymologové jsou toho názoru, že označení je odvozeno od slova černý. V bibli je pak tato mytologická bytost označována výrazy démon či ďábel.

Čert měl svého „příbuzného“ i v antice. Byl jím Satyr, bájný obyvatel přírody, který pronásledoval krásné nymfy a v poledním horku, ukryt ve stínu, hrál na šalmaj. Jeho kozí zjev s růžky, kopyty i ocasy dal možná vzniknout představě našich předků o čertech. Ti v nejrůznějších vyobrazeních totiž vypadají téměř podobně jako řečtí Satyrové.

Podle křesťanského podání jsou čerti ve skutečnosti padlí andělé. Ti, kteří se podle první starozákonní biblické knihy, knihy Genesis, spolu se Satanem vzbouřili proti bohu a za trest byli vyhoštěni z jeho blízkosti. Bible pak vypráví příběh o tom, jak tito andělé sestoupili v lidské podobě na Zemi, kde si za manželky brali lidské ženy a ty jim rodily potomky. Výsledkem tohoto spojení byly obří stvůry, které dokázaly pouze škodit. I v našich pověstech má čert lidskou podobu. Bývá oblečen v černém, jindy jako myslivec. Dokáže se ale proměnit i ve zvíře. Nejčastěji v kozla, černého psa či havrana. Jeho domovem je peklo, které se nachází v podzemí. Mnohé skalní otvory v hlubokých lesích tak bývají často považovány za vstupní bránu do pekelného království.

Jedna taková brána se údajně nacházela i v Dubské pahorkatině v místech dnešního hradu Houska. Podle legendy, kterou v roce 878 zaznamenal kronikář Hájek z Libočan, byla v místě, kde stojí dnešní hrad, obří průrva, kterou vylézali démoni, aby škodili okolnímu obyvatelstvu. Přitom na sebe brali nejhrůznější podoby. Podle některých badatelů v oblasti záhad a tajemna byl hrad Houska vybudován proto, aby sloužil jako obří zátka, která měla znemožnit vstup démonických bytostí do Dubské pahorkatiny. Po dostavbě hradu se ale v nedaleké skále objevila velká díra. Jak uvádí legenda, obývalo ji značné množství různých duchů, kteří škodili lidem v okolí. Ti se začali bát a mnozí raději svá obydlí v blízkosti hradu opustili. Ti odvážnější se rozhodli, že do díry spustí jednoho z vězňů. Když to udělali, začal nešťastník křičet, aby ho vytáhli, protože všude kolem sebe cítí pekelný smrad a nějaký čert ho prý tahá za nohy. Místní pak díru raději zasypali. I dnes se na Housce čas od času objevují podivné bytosti, vypínají se tu kamery a fotoaparáty a někteří více senzitivní lidé se tu necítí dobře.

Dalším místem, kde podle pověsti řádili čerti, byl jeden z domů v Blansku. Vše začalo odchodem rodičů do kostela. Děti, které zůstaly samy doma, nalezly černou modlitební knihu. Začaly v ní ze zvědavosti listovat a některé pasáže slabikovat. Vtom se v místnosti objevili čerti. Skučeli, skákali a obtěžovali malé obyvatele domu, kteří byli strachy bez sebe. Na poslední chvíli se naštěstí vrátili rodiče, kteří dětem sebrali modlitební knihu a cosi z ní přečetli pozpátku. Čerti zkrotli a uháněli za město.

Čerti se objevovali i na Šumavě. Jeden takový měl podle pověsti na svědomí vznik známého Čertova jezera. Legenda vypráví, že jistá dívka potkala v tamních lesích čerta. Přivázala mu za ocas kámen a chtěla ho svrhnout do pekla. Pekelník se vzpíral a po dopadu vyryl svými drápy velký dolík, který postupně zaplnila voda a čert se v něm utopil.

Les si oblíbil i jeden čert z Havlíčkobrodska. Jižně od obce Habry se nachází kopec zvaný Peklo. Na jeho vrcholu leží kámen, který má v sobě tři hluboké rýhy. Podle pověsti je v něm zanechaly obří vidle, na kterých sem tento kámen přinesl zdejší čert.

Pokud byste chtěli vidět na 3000 čertů pohromadě, pak se budete muset vydat do litevského města Kaunas. To se může pochlubit ojedinělou expozicí figurek čertů a rarachů, které jsou k vidění ve zdejším muzeu čertů. To vzniklo v roce 1966 a jeho zakladatelem je litevský malíř Žmuidzinavičius. Vedle dřevěných, keramických, skleněných či textilních postaviček z nejrůznějších končin světa tu jsou k vidění i exponáty z České republiky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz