Článek
Označení města je odvozeno od řeky Bíliny, která tudy protéká. Poloha na hlavním silničním a železničním tahu mezi Mostem a Teplicemi činí z Bíliny důležité hospodářské i dopravní centrum zdejšího kraje. Hodně frekventovaná je železniční trať z Chebu přes Chomutov na Ústí nad Labem. V okolí města se nachází jeden z největších povrchových hnědouhelných dolů.
Bílina má bohatou historii. Na počátku 16. století se novými majiteli zdejšího panství stali Lobkovicové, kterým byl v rozsáhlých restitucích po roce 1989 navrácen místní zámek. Od 17. století si stále větší popularitu získávali léčebné účinky místní alkalické kyselky. Proto zde v roce 1782 otevřeli první léčebný pavilon a kolonádu.
Novorenesanční lázeňské budovy včetně empírové kolonády byly postaveny až na konci 19. století. K rozvoji turistického ruchu a lázeňské rekreace zásadně přispělo zavedení železniční dráhy do města v roce 1873. V 60. letech minulého století se v souvislosti s rozsáhlou těžební činností negativně změnila tvář města i jeho logistická soustava. Těžba uhlí ve velkolomech zapříčinila zánik bývalé trati z Bíliny do Duchcova a rušily se i některé silnice.
Lázeňský komplex je postupně obnovován po odkoupení lázní městem v roce 1998. Z architektonických staveb stojí za zmínku kostel sv. Petra a Pavla, založený již ve 14. století. Na místě původně gotického hradu byl postaven zámek. Dominantou náměstí je pak barokní sloup Panny Marie z roku 1660. Historické centrum města bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.
Jednou z nepřehlédnutelných dominant města je barokní zámek z let 1676 až 1682 s přilehlým zámeckým parkem. Podle plánů Giovanniho Pietra Tencally byl přestavěn z gotického hradu architektem Antoniem Della Portou.
Z původního hradu zůstala sklípková hvězdicová klenba s lobkovickým erbem ve svorníku a kamenná bašta zvaná Manda, jako zbytek bývalého hradního opevnění, na východní straně dnešního zámeckého areálu. V roce 1840 pak byla přistavěna budova zimní zahrady.
Protáhlá budova s nárožními bastiony vzhlíží svým západním průčelím na náměstí. Zámek je v soukromém vlastnictví, v současné době je uzavřen, několikrát do roka je zpřístupněn veřejnosti. Na prohlídku je nutné se předem objednat prostřednictvím Spolku Bílina 2006.
Zdroj: I s využitím webových stránek Atlas Česka a města Bíliny