Článek
Ve středověku zde byly významné zlaté doly; v současnosti je město, v němž žije na 5 200 obyvatel, především centrem sídelní a rekreační oblasti poblíž hlavního města.
Jílové u Prahy jsem několikrát navštívil zejména v letním období, ale mnozí turisté sem jezdí i po celý rok. A vypravil jsem se proto do Jílového i o posledním březnovém víkendu. K prohlídce a k návštěvě vybízí totiž například i místní Regionální muzeum přímo v centru města.
Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.
Zlatonosný revír v Jílovém patřil společně s okolím Kašperských Hor k historicky nejdůležitějším v českých zemích. V muzeu je k vidění řada pracovních nástrojů, geologických a důlních map, modelů různých staveb i vzorky hlavních nerostů a hornin jílovského revíru. Pro veřejnost jsou otevřeny také štoly sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a štola Halíře v Borku. Dvě zatopená hloubení o shodné hloubce 26 m napoví, že tu horníci připravovali patrně zřízení prvního patra dolu. Od muzea je po naučné stezce vzdálená 3 km.
Nová interaktivní expozice byla otevřena od 7. září 2024. Velkorysý prostor po renovaci umožní nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů. Jako první se návštěvníci potkají s postavou magistra Edwarda Kelleyho. Poté nahlédnou do alchymistické dílny a díky rozšířené realitě uvidí oživenou postavu mága a jeho tajuplných pokusů. Dále se návštěvníci projdou „štolou“, ve které budou ve vitrínách umístěné nejen vzorky zlata z jílovského revíru, ale také ukázky ze světových lokalit.
Nechybí dobové těžební stroje nebo hlavní reprezentativní místnost Zlato pro korunu, věnovaná vazbě místního zlata na korunovační klenoty.
Díky moderní technologii mohou zájemci také vstoupit do karlštejnské kaple svatého Kříže, kde k nim promluví císař Karel IV. v podání Dana Bárty. Jílovský zlatonosný revír ve 14. století za posledních Lucemburků vydával své maximum – v tomto století zde bylo vydolováno 6 tun zlata, přitom za celou dobu, kdy byl otevřen, to bylo 11 tun. Karel IV. z těchto výnosů financoval například výstavbu Karlštejna, Karlova mostu i korunovační cestu do Říma. Také Svatováclavská korunovační koruna je zhotovena z jílovského zlata.
Návštěvníci si mohou prohlédnout 3D vizualizaci možné podoby kláštera v jednotlivých vývojových etapách. Dále 3D projekce ukazuje středověký vzhled zaniklého města nad soutokem Vltavy a Sázavy v místě dnes zvaném Sekanka, které je tradičně s Ostrovským klášterem spojováno. V expozici návštěvníci také spatří rekonstrukci klášterního skriptoria, interiér středověkého venkovského domu nebo model sídliště na Sekance v období 13. století.
Součástí expozice je také naučná stezka ze Sekanky na ostrov a ke kostelu sv. Kiliána v Davli, který byl historicky součástí širšího klášterního komplexu. Je na ní 10 informačních panelů, které seznámí návštěvníka s historií, podobou a výsledky archeologických průzkumů na jednotlivých lokalitách. Součástí každého panelu je velkoplošný snímek s vizualizací, který ukazuje, jaký pohled se v tomto místě návštěvníkovi naskytl před staletími.
Návštěvníci Regionálního muzea v Jílovém mají možnost poznat romantický život prvních táborníků, kteří se do zdejších divokých údolí vydávali, ať už jako členové různých spolků typu KČT nebo Junáka, či rovnou na vlastní pěst. Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích a dozvíte se také, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány. Na přehledné mapě lze nalézt polohu historických i současných chatových osad.
Zdroj: z webu kudyznudy.cz