Článek
Při návštěvě města jsem se samozřejmě zajímal o největší pamětihodnosti i současnost Soběslavi. Jelikož existuje spousta informací z různých pohledů, v městském infocentru přímo na náměstí jsem dostal odkaz na webové stránky města Soběslav, které přibližují všechno podstatné a zajímavé.
A tak jsem se dozvěděl, že již v roce 1293 tady stála osada, která byla jmenovaná roku 1390 městem. Tehdy už město patřilo Rožmberkům, kteří zde nechali vystavět hradní palác. K návštěvě láká gotický hrad, muzeum i kostel sv. Petra a Pavla, z jehož věže je krásný výhled do krajiny tak lákavé pro cyklisty, houbaře, milovníky vodních sportů a historie.
V Soběslavi v současné době žije necelých 7300 obyvatel.
Město žije bohatým kulturním a sportovním životem. Rozvinutá je zde spolková činnost, kdy některé spolky působící v Soběslavi mají více jak 100letou historii.
Rožmberkové, kteří pečovali o město více než 300 let, jej ozdobili nádhernými stavbami.
Raně gotickým kostelem sv. Petra a Pavla z let 1493 – 1518 se síťovou klenbou nad kněžištěm a v chrámové lodi vzácnou sklípkovou klenbou z let 1499 - 1501.
U kostela sv. Petra a Pavla se majestátně vypíná štíhlá 68 m vysoká věž. Cibulovitá barokní báň z roku 1750 jí dodává povznešený obdiv. Hlas zvonu „Petra a Pavla“ se rozléhá krajem z míst nejvyšších a hlásá, že on a nikdo jiný je apoštolem města.
Krásnou stavbou a klenotem městských památek je kostel sv. Víta. Je to jedna z nejvyspělejších památek české gotiky z doby Václava IV. Kostel je dvoulodní, klenba je nesena dvěma tenkými pilíři bez hlavic stojícími přímo v ose chrámu. Vnitřní zařízení není původní. Originální je obraz sv. Michaela Archanděla. Nad kostelem se vypíná krásná štíhlá věžička, která je bez základů a je postavena přímo na vítězném oblouku.
Zašlou slávou středověku je Rožmberský hrad, založený v druhé polovině 14. století Jindřichem z Rožmberka. Zde byl přechodně vězněn v roce 1394 český král Václav IV. Hrad se podstatně lišil od obranných hradů na skalních útvarech i od hradů obklopených vodou. Byl sídlem purkrabího.
Na náměstí Republiky upoutá každého zvláštní výstavně renesanční dům se dvěma štíty a arkýřem. Je to Smrčkův dům z roku 1564, později hostinec „U Černého orla“. Náležel primátorovi města Řehoři Smrčkovi. Je památný tím, že se zde tajně scházeli čeští bratři. Dnes je v něm umístěna národopisná expozice Blatského muzea.
Významnou budovou je rovněž Rožmberský dům z 15. století. Byl přestavěn ze dvou špulířských domů, které koupil Petr Vok z Rožmberka od Václava Špulíře z Jiter pro své přechodné sídlo. V Rožmberském domě pobývala i Zuzana Vojířová. Dnes jsou zde umístěny přírodovědné sbírky Táborska a Blat a expozice ze života Rožmberků.
Stará radnice v průčelí s dvěma štíty z roku 1487 je další ozdobou soběslavského náměstí. Byla přestavěna v roce 1720. Po roce 1949 sloužila budova Okresnímu soudu. Od roku 1961 v ní byla umístěna městská knihovna s čítárnou. Od roku 2019 plní svou reprezentativní úlohu, nachází se v ní zasedací místnosti pro zasedání rady a zastupitelstva města, obřadní síň a infocentrum.
Střed náměstí zdobí starodávná kamenná kašna se sochou sv. Floriana, patrona města. Poblíž kašny, s pohledem na Smrčkův dům, stojí Mariánský sloup s korintskou hlavicí a pozlacenou kamennou sochou Panny Marie. Pochází z roku 1713.
zdroj: webové stránky města Soběslav – musobeslav.cz