Článek
U špičkových týmů, které bojují o nejčelnější příčky, se počet cizinců pohybuje mezi šesti a dokonce až osmi akvizic z jiných zemí.
Aktuální trend co největšího zapojení posil ze zahraničí se tak výrazným způsobem jako u jejich extraligových konkurentů ovšem neprojevuje v Dukle Liberec.
„Máme v širším kádru jedenáct českých volejbalistů a „jen“ tři cizince. V české lize to je skoro nestandardní přístup. Ale naším záměrem bylo, abychom šli do sezony s co možná maximálním využitím českých hráčů. Aby Dukla Liberec byla postavena na domácích volejbalistech,“ řekl mi při rozhovoru Jakub Veselý, sportovní ředitel a současně asistent trenéra Dukly Liberec.
„Dali jsem šanci mladým klukům, kteří se prosazují a snaží se dokázat, že jsou v Dukle oprávněně. V hledáčku české reprezentace je skupinka hráčů, kteří mají potenciál obstát i na úrovni národního týmu,“ uvažoval Veselý a zmínil několik jmen: Jan Svoboda, Šimon Bryknar, Martin Šábrt i další.
Liberec zařadil do ligového složení dokonce devět hráčů ve věku do 25 let, přičemž například 18letý Štěpán Svoboda už získal bronz na mistrovství Evropy kategorie do dvaceti let.
„Z obecného úhlu jsou tady hráči, kteří mají kvalitu. Na začátku sezony ale nestačili ještě prodat, co v nich bylo. Postupem času se zlepšujeme. Je to jen o nás, jestli vydržíme v nasazení,“ mínil Veselý.
„Nehrajeme si na individuality. Klíčem k úspěchu musí být týmové pojetí, proto při zápasech takříkajíc hraje s kluky na palubovce i hráčská lavička. Pracujeme na tom, aby členové nově složeného kádru se poznali i po lidské stránce. Přece jen je to čtrnáct hráčů a nějaký čas si vezme období, než se tým sladí a vyladí,“ uvažoval Veselý.