Článek
Hojně vyhledávaným místem v tamním regionu je i renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, kam jsem zavítal počátkem května. Jak jsem se společně s dalšími turisty dozvěděl od průvodkyně, je to rodové sídlo Bubnů z Litic.
Zámek většinu návštěvníků uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. V těsném sousedství je také Muzeum přírodovědy a venkova. A jak jsem se přesvědčil, park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.
Průvodkyně nás seznámila s podrobnou charakteristikou zámku, který dal v roce 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna. Původně sloužil jako letní sídlo, později byl využíván jako lovecký zámek. Bez zajímavosti není, že rod Bubnů stavbu vlastní (s výjimkou let 1948-1993) nepřetržitě.
Nevelký, ale půvabný zámek je dílem italských renesančních umělců. Unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností. Pozornost upoutá také bohatý štuk a výmalba interiérů a v neposlední řadě i zajímavá expozice.
V zámeckých interiérech jsme si prohlédli místnosti pro služebnictvo, sál, který sloužil jako hodovní místnost a jídelna, hudební salonek, pánský a dámský salonek, taneční sál, zámeckou kapli, lovecký pokoj i zrcadlový sál. Provázely nás nádherné fresky zobrazující mytologické, emblematické a náboženské motivy, např. Paridův soud, svatbu fthíjského krále Pélea s mořskou bohyní Thetidou, bohyně Země se svými dětmi nebo příběh o Persefoně. Pozornost zaujalytaké tzv. barokní emblémy – jedná se o obrazce v lunetových klenbách, které představovaly krátké hádanky, jakési vizuální hříčky doplňované krátkým nápisem.
Bývalá zámecká sýpka prošla důkladnou rekonstrukcí v letech 2011–2013. V prvním patře sýpky má své místo expozice přírodovědného muzea. Expozice je oblíbeným cílem výletů školních tříd a zájmových kolektivů, originální diorama lesní zvěře myslí také na rodiny s dětmi. Bez zajímavosti není, že svůj koutek tu má vedle myslivosti i „obor“ pytláctví.
Zdroj: web kudyznudy.cz