Článek
Město leží konkrétně v okrese Teplice, v Ústeckém kraji a žije v něm na 9 tisíc obyvatel. Duchcov se rozkládá v podkrušnohorské uhelné pánvi asi sedm kilometrů západně od Teplic.
Při letošní návštěvě města jsem už poněkolikáté za poslední roky opět zašel na místní zámek, který je opravdu symbolem Duchcova. A proto mě ani nepřekvapilo, že navzdory letnímu vedru čekaly na zahájení prohlídek v rámci několika okruhů skupinky turistů všech věkových kategorií.
Nejprve jsme se od paní průvodkyně dozvěděli, že se nacházíme v památkově chráněném zámeckém areálu, k jehož vzniku došlo v druhé polovině 16. století. Původně renesanční lobkovické sídlo vytvořené na základech staré tvrze bylo v letech 1675-1711, kdy se vlastníkem stal Jan Josef z Valdštejna, přestaveno na barokní zámek.
Záhy byl objekt dle návrhů Jeana Baptiste Matheye rozšířen o dvě křídla, vnější zámecké nádvoří a čestný dvůr. Současný klasicistní vzhled však získal po úpravách, které proběhly v letech 1814-1818 za správy Josefa Karla z Valdštejna.
Součástí areálu je rozlehlý francouzský park se soustavou bazénů, vodotrysků, fontán a sochami od Matyáše Bernarda Brauna, postavený podle návrhu známého architekta Jana Ferdinanda Schora. Jak už bylo zmíněno, zámek je úzce spjat s významným italským dobrodruhem, světoběžníkem, filozofem, svůdníkem Giacomo Casanovou, který na zámku ve službách hraběte Josefa Karla z Valdštejna prožil svá poslední léta. Také zde Casanova zemřel a je pochován.
V blízkosti zámku se nachází kostel Zvěstování P. Marie. Dominantou náměstí je historický sloup Nejsvětější Trojice a kašna sv. Floriana. Podle plánu Octavia Broggia z roku 1726 byla vystavěna zajímavá barokní hřbitovní kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Zámecký park inspiruje k návštěvě milovníky historické architektury a přírodních scenérií, neboť byl na počátku 19. století zajímavě přebudován v anglickém stylu.
Příroda, uprostřed níž se Duchcov nachází, volně a nenásilně navazuje na městskou zeleň a vodní plochy uvnitř města a přímo vybízejí k procházkám či projížďkám na kole.
Přímo před vstupem do zámecké zahrady začíná naučná stezka „Po stopách historie a Giacoma Casanovy“. Stezka nese samozřejmě jméno nejproslulejší historické osobnosti, svázané s městem. Provede zájemce nejen zámeckou zahradou a místy, která mohl vidět italský svůdník a literát, ale i zajímavými místy současného Duchcova.
Celoměstské Casanovské slavnosti se stávají cílem cesty tuzemských i zahraničních turistů. Pořádají se každoročně druhý týden v červnu a je to jedna z největších kulturních akcí města s bohatým doprovodným programem pro dospělé i děti.
Z historického náměstí jsem po prohlídce zámku zamířil do Muzea města Duchcova s bohatou stálou expozicí historie města, atriem sloužícím jako lapidárium i Poppelovou výstavní síní, ideální pro krátkodobé výtvarné i dokumentární výstavy. Odborníky i laiky láká také Casanovská badatelna s jedinečnou sbírkou spisů o G. Casanovovi.
Další zajímavosti včetně dění ve městě a jeho okolí jsem načerpal v Městském informačním centru Duchcov, které sídlí v přízemí v objektu městského muzea.
Zdroj: s využitím webových stránek zámku Duchcov a Atlasu Česka