Hlavní obsah

Barefoot Boty: Pohodlná Cesta k Zdravým Nohám

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kamila Holubová
12. 9. 10:40

Nohy jsou základním kamenem našeho pohybu a celkového zdraví. A přesto, že jsou nám dány přírodou, mnoho z nás jim nedává dostatečnou pozornost. Barefoot boty napodobují chůzi naboso.

Článek

Co jsou barefoot boty?

Barefoot boty jsou speciální obuv navržená s ohledem na pohodlí a zdraví nohou. Hlavním cílem těchto bot je umožnit nohám pracovat tak, jak byly zamýšleny přírodou. To znamená, že jsou často vyrobeny z pružných materiálů, mají nízký drop (rozdíl výšky podpatku a části, na které stojí přední část nohy), a poskytují dostatečný prostor pro prsty. Mnoho modelů má tenkou podrážku, což umožňuje nohám lépe vnímat povrch, po kterém chodíte.

Zdravotní výhody barefoot bot

  1. Posílení svalů a šlach: Chůze v barefoot botách povzbuzuje nohy pracovat větším rozsahem pohybu a posiluje svaly a šlachy, což může snížit riziko zranění.
  2. Zlepšení držení těla: Barefoot boty mohou pomoci vylepšit držení těla a posturu tím, že vám umožní lépe cítit povrch pod nohama a reagovat na něj.
  3. Přirozený vývoj chodidla: Chodidlo je složitá struktura, a chůze v tradiční obuvi s vysokým podpatkem může omezovat jeho přirozený vývoj. Barefoot boty umožňují chodidlu fungovat přirozeněji.
  4. Zlepšení cirkulace: Díky volnému prostoru pro prsty a nízkému dropu mohou barefoot boty zlepšit cirkulaci v nohách.
  5. Snížení bolesti zad a kloubů: Někteří lidé hlásí snížení bolesti zad a kloubů po přechodu na nošení barefoot bot.

Jak vybrat správné barefoot boty?

Při výběru barefoot bot je důležité brát v úvahu několik faktorů:

  1. Velikost a tvar: Boty by měly mít dostatek místa pro vaše prsty a měly by být dostatečně široké, aby se vaše nohy mohly pohybovat přirozeně.
  2. Podrážka: Měla by být dostatečně tenká, aby nohy mohly vnímat povrch, ale zároveň by měla chránit nohy před ostrými předměty.
  3. Pohodlí a podpora: Boty by měly být pohodlné a poskytovat dostatečnou podporu pro vaše potřeby. Některé modely mají odnímatelné vložky, které umožňují přizpůsobit podporu.
  4. Materiál: Vyberte boty vyrobené z kvalitních, prodyšných materiálů, které umožní nohám dýchat.

Závěr

Barefoot boty mohou být skvělou volbou pro ty, kteří chtějí posílit své nohy, zlepšit klenbu a prožívat přirozenější pohyb. Je však důležité si uvědomit, že přechod na barefoot boty může vyžadovat čas a trpělivost, protože nohy se musí přizpůsobit novému způsobu chůze. Při výběru barefoot bot je také důležité pečlivě zvážit své individuální potřeby a preference. Ale pokud vám záleží na zdraví svých nohou a celkovém pohodlí, mohou barefoot boty být skvělým doplňkem vaší obuvi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz