Hlavní obsah

Keto dieta: Ano nebo ne?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kamila Holubová
12. 9. 10:34

Tato strava, známá také jako ketogenní dieta, se stala velkým hitem a stala se středem pozornosti mnoha lidí, kteří touží po zlepšení svého zdraví, redukci váhy a zvýšení energetického výkonu.

Článek

Co je keto dieta?

Ketogenní dieta je výživový režim, který se zaměřuje na nízký příjem sacharidů, střední příjem bílkovin a vysoký příjem tuků. Hlavním cílem je přimět tělo, aby vstoupilo do stavu nazývaného ketóza. Ketóza je metabolický stav, ve kterém tělo spaluje tuky namísto sacharidů jako primárního zdroje energie.

Jak to funguje?

Když snížíte příjem sacharidů na minimum, vaše tělo nemá k dispozici dostatek glukózy, což je normální zdroj energie. Proto začne spalovat tuky na vytváření ketonů, což jsou molekuly, které se stávají hlavním palivem pro mozek a tělo. Tím dochází k hubnutí, neboť tělo začíná efektivně spalovat své tukové zásoby.

Výhody keto diety

  1. Hubnutí: Keto dieta je známá svým schopným pomáhat lidem zhubnout. Ketóza urychluje spalování tuků.
  2. Stabilizace hladiny cukru v krvi: Tato dieta může být prospěšná pro lidi s cukrovkou, protože pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
  3. Zvýšená energie: Mnoho lidí hlásí, že po přechodu na keto dietu mají větší fyzickou i mentální energii.
  4. Snížení hladiny triglyceridů: Keto dieta může pomoci snížit hladinu triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor pro srdeční choroby.

Nebezpečí a omezení

Keto dieta není pro každého. Existují některé potenciální nebezpečí a omezení, které by měly být brány v úvahu:

  1. Keto chřipka: Přechod na ketózu může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je únava, nevolnost a podrážděnost, což se často nazývá "keto chřipka".
  2. Nedostatek vlákniny: Kvůli omezení sacharidů může být obtížné získat dostatek vlákniny, což může způsobit trávicí problémy.
  3. Nedostatek mikronutrientů: Keto dieta může způsobit nedostatek některých vitamínů a minerálů, pokud není pečlivě plánována.
  4. Není pro všechny: Lidé s určitými zdravotními problémy, jako jsou onemocnění ledvin nebo játra, by měli keto dietu konzultovat s lékařem.

Závěr

Keto dieta je bezesporu efektivním nástrojem pro hubnutí a může mít i další zdravotní výhody. Je však důležité si uvědomit, že není pro každého a vyžaduje pečlivé plánování a monitorování, aby bylo dosaženo optimálních výsledků a minimalizována rizika. Než se rozhodnete pro tuto stravu, měli byste konzultovat svého lékaře nebo výživového poradce, abyste zjistili, zda je pro vás vhodná.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz