Hlavní obsah

Australské jezero Hilier: Růžový zázrak přírody

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kurioziteti123/Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Jezero Hillier, Austrálie

4. 8. 10:00

Jezero Hilier je jedním z nejpodivuhodnějších a nejkrásnějších jezer na světě.

Článek

Jezero se nachází se na okraji Middle Island, největšího z ostrovů a ostrůvků, které tvoří Recherche Archipelago v regionu Goldfields-Esperance, u jižního pobřeží Západní Austrálie. Jezero je známé pro svou růžovou barvu, která je tak intenzivní, že se nezmění ani když se voda nalije do nádoby. Jezero Hilier je také zajímavé tím, že je obklopeno zelenou vegetací a modrým oceánem, což vytváří úžasný kontrast barev.

Jezero bylo poprvé spatřeno a popsáno anglickým mořeplavcem Matthewem Flindersem, který prozkoumával Recherche Archipelago v roce 1802. Flinders vystoupil na nejvyšší vrchol ostrova a zaznamenal si jezero do svého deníku. Jezero pojmenoval po Williamu Hillierovi, členovi posádky lodi Investigator, který zemřel na úplavici.

Přesné vysvětlení růžové barvy Jezera Hilier není známo. Někteří vědci se domnívají, že je způsobena přítomností organismu Danuliella salina, který produkuje kerotenoidy - pigmenty zodpovědné za oranžovou a červenou barvu mrkve, rajčat a dalších plodin. Jiní vědci spekulují, že růžová barva je dána kombinací Dunaliella salina a dalších organismů, jako jsou bakterie Salinibacter ruber, které také produkují karotenoidy.

Jezero je jednou z hlavních atrakcí Recherche Archipelago, který je považován za jeden z nejčistších a nejdivočejších regionů Austrálie. Recherche Archipelago se skládá z více než 100 ostrovů a ostrůvků, které jsou domovem mnoha druhů ptáků, savců, plazů a ryb. Mezi ně patří například tučňáci, pelikáni, albatrosi, tuleni, delfíni, žraloci a velryby.

Národní rezervace Recherche Archipelago, je chráněným územím pod správou Department of Parks and Wildlife of Western Australia. Jezero je přístupné pouze letecky nebo lodí a není povoleno se v něm koupat, ani do něj vstupovat. Návštěvníci si mohou prohlédnout jezero z výšky nebo z břehu a obdivovat jeho jedinečnou krásu.

Pokud chcete vidět Jezero Hilier na vlastní oči, můžete si rezervovat letadlovou nebo lodní prohlídku s některou z místních cestovních kanceláří. Jezero určitě stojí za vidění, protože je to jeden z nejzajímavějších a nejúžasnějších přírodních úkazů na světě.

Zdroj. westernaustralia.com, dbca.wa.gov.au

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz