Hlavní obsah

Azorské ostrov: Exotika na dosah ruky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karel Suchý/ Midjourney
25. 8. 12:00

Azorské ostrovy jsou skupinou devíti vulkanických ostrovů v Atlantském oceánu, které patří k Portugalsku. Jsou známé svou nádhernou přírodou, bohatou historií a kulturou, termálními prameny a možnostmi pro aktivní dovolenou.

Článek

Na Azory se dostanete pouze letecky. Letenky hledejte na největší ostrov Sao Miguel a letiště Ponta Delgada (PDL). Z České republiky se můžete dostat přes Vídeň, Berlín nebo Norimberk s aerolinkami Ryanair nebo Wizz Air. Pokud si letenky rezervujete s dostatečným předstihem, můžete se dostat i pod 5000 Kč za zpáteční letenku. Pokud chcete navštívit i další ostrovy, můžete využít lokální aerolinku SATA Azores, která zajišťuje lety mezi jednotlivými ostrovy. Ceny se pohybují od 1000 Kč do 3000 Kč za zpáteční letenku. Alternativně můžete cestovat mezi ostrovy trajektem, který je levnější, ale trvá déle. Trajekty jezdí mezi centrální skupinou ostrovů (Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial a Graciosa) a také mezi Sao Miguel a Santa Maria ,kde se ceny pohybují v rozmezí mezi 200 a 800 korunami, za jednosměrnou jízdenku.

Jak se dopravovat po ostrovech?

Nejlepším způsobem, jak prozkoumat Azorské ostrovy, je půjčit si auto nebo skútr. Auta i skútry si můžete půjčit na letištích nebo v hlavních městech ostrovů. Ceny se liší podle sezóny a typu vozidla, ale obvykle se pohybují od 500 do 1 500 Kč za den. Pokud si chcete ušetřit peníze a zároveň chránit životní prostředí, můžete také využít veřejnou dopravu. Na každém ostrově jezdí autobusy, které spojují hlavní města s menšími vesnicemi a zajímavými místy. Jízdné se pohybuje od 10 do 50 Kč za jednu jízdu. Na některých ostrovech je také možné půjčit si kolo nebo elektrokolo.

Co vidět a dělat na Azorech?

Azorské ostrovy nabízejí spoustu možností pro každého cestovatele. Je možné obdivovat krásné scenérie plné zeleně, květin, jezer a sopek. Můžete se koupat v termálních pramenech nebo v oceánu, nebo si užít různé sporty a aktivity, jako je turistika, canyoning, surfing nebo pozorování velryb a delfínů. Můžete také poznat místní historii a kulturu, navštívit muzea, kostely nebo pevnosti. A samozřejmě můžete ochutnat místní speciality, jako je víno, sýr nebo mořské plody.

Každý ostrov má své jedinečné kouzlo a atmosféru. Zde jsou některé tipy na to, co vidět a dělat na některých z nich:

  • Sao Miguel: Největší a nejrušnější ostrov, kde se nachází hlavní město Ponta Delgada. Zde můžete navštívit nádherná jezera Sete Cidades a Lagoa do Fogo, která se nachází v sopečných kráterech. Můžete se také koupat v termálních pramenech Furnas nebo Caldeira Velha, kde si můžete vychutnat i tradiční pokrm cozido, který se vaří pod zemí v horké půdě. Můžete také prozkoumat vulkanickou oblast Lagoa das Furnas, kde uvidíte bublající bahenní jezírka a fumaroly. Pokud máte rádi zvířata, můžete si zajít na pozorování velryb a delfínů nebo navštívit ananasové plantáže.
  • Flores: Nejzápadnější a nejzelenější ostrov, který je známý svými nádhernými vodopády a květinami. Zde můžete navštívit sedm krásných jezer, která se nachází v sopečných kráterech. Můžete se také koupat v přírodním bazénku Poço do Bacalhau, a s přilehlým vodopádem. Prozkoumat jeskyni Gruta dos Enxaréus, kde uvidíte stalaktity a stalagmity. Pokud máte rádi turistiku, můžete si vybrat z několika treků po ostrově, například po pobřežní stezce Fajã Grande - Fajãzinha nebo po horské stezce Pico da Sé - Lagoa Branca.
  • Corvo: Nejmenší a nejméně obydlený ostrov, který je ideální pro klidnou a odpočinkovou dovolenou. Zde můžete navštívit nádherné jezero Caldeirão, které se nachází v obrovském sopečném kráteru. Navštívit malou vesnici Vila do Corvo, kde uvidíte typické bílé domky s barevnými okny a dveřmi. Můžete zavítat do muzea Casa do Tempo, kde se dozvíte o historii a kultuře ostrova. Pokud máte rádi přírodu, můžete si zajít na pozorování ptáků nebo na plavbu kolem ostrova.

Tohle je jen malý výběr z toho, co Azorské ostrovy nabízejí. Doufám, že vám tento článek pomohl zorientovat se v cestování po Azorských ostrovech a že si tam užijete nezapomenutelnou dovolenou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz