Hlavní obsah

Erik Rudý: Nejvýznamnější norský viking

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karel Suchý/ Midjourney

Norský viking Erik Rudý

4. 8. 10:00

Erik Rudý byl jedním z nejznámějších a nejodvážnějších Vikingů, kteří objevili a osídlili Grónsko a otevřeli cestu k dalším expedicím do Severní Ameriky.

Článek

Jeho život byl plný dobrodružství, konfliktů a objevů, které ovlivnily historii a kulturu severských národů. V tomto článku se podíváme na některé z nejzajímavějších faktů o Erikovi Rudém a jeho odkazu.

Narodil se kolem roku 950 v Norsku, ale ještě jako mladý musel s rodinou odejít na Island, když jeho otec spáchal vraždu. Na Islandu se Erik oženil s Thjodhildou a měl s ní čtyři děti: Leifa, Thorvalda, Freydís a Thorsteina. Erik byl také zapleten do několika vražd a sporů, které mu vynesly jeho přezdívku a také vyhnanství z Islandu.

Během svého tříletého vyhnanství, jako prvním Evropanem, objevil Grónsko, kde prozkoumal pobřeží Grónska a našel místa vhodná pro zemědělství a pastevectví, a založil na něm trvalé osady. Po návratu na Island lákal další osadníky do Grónska, kterému dal lákavé jméno ,,Zelená země" (Graenland).

Jeho syn Leif Eriksson, je považován za prvního Vikinga, který dosáhl Severní Ameriky. Leif se inspiroval vyprávěním islandského obchodníka Bjarna Herjolfssona, který spatřil neznámou zemi na západ od Grónska. Leif koupil jeho loď a vyplul s posádkou 35 mužů na průzkum. Našel tři různé oblasti, kterým dal jména Helluland (Kamenná země), Markland (Lesnatá země) a Vinland (Vinná země). Vinland byl pravděpodobně dnešní Newfoundland, kde Leif postavil malou osadu nazvanou Leifsbudir.

Podle Ságy o Eriku Rudém se Erik chtěl připojit k Leifovi, na jeho expedici do Severní Ameriky, ale upadl z koně a zranil se. Považoval to za špatné znamení a rozhodl se zůstat doma. Bohužel brzy poté za neznámých příčin zemřel. Je možné, že Erik byl tak jedním z posledních pohanů v Grónsku, protože odmítal přijmout křesťanství, které vyznávala jeho manželka Thjodhilda.

Dodnes považován za jednu z nejvýznamnějších postav norské a islandské historie a kultury. Jeho jméno je spojeno s objevy, dobrodružstvím a odvahou. Jeho příběh je zachován v Sáze o Eriku Rudém v Landnamaboku, dvou starých islandských literárních dílech. Jeho odkaz je také uctíván v různých uměleckých a populárních dílech, jako jsou knihy, filmy, seriály, hry a festivaly.

Erik Rudý byl tedy nejen průkopníkem a zakladatelem Grónska, ale také inspirací a symbolem pro mnoho generací. Jeho život a činy jsou příkladem toho, jak Vikingové změnili svět a jak svět změnil Vikingy.

Zdroj. hippocratesguild.com, wikiwand.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz