Hlavní obsah
Názory a úvahy

F-35: Strategická volba, nebo drahá slepá ulička?

Foto: AI

Zvýší nákup stíhaček F-35 závislost ČR na Číně a USA?

Jak je to ve skutečnosti s nákupem stíhaček F-35? Jak všichni víme, nákup letounů F-35 má být strategickým rozhodnutím Ministerstva obrany pod vedením Jany Černochové (ODS), které ovlivní naši obranu na příštích 40 let.

Článek

Ministerstvo nás opakovaně ujišťuje o výhodnosti a nezbytnosti tohoto kroku – už ale méně mluví o tom, na kom se tímto rozhodnutím stáváme závislí.

Jaká je však skutečnost? A čemu má veřejnost vlastně věřit? Je nákup F-35 skutečně tak strategicky výhodný, jak se tvrdí? Některé politické strany přitom plánují investovat do obrany další obrovské prostředky. Nabízí se tedy otázka: jak efektivně jsou už dnes tyto prostředky využívány?

Ve veřejném prostoru opakovaně zaznívají pochybnosti o hospodaření Ministerstva obrany – připomeňme například nákup předražených polních kuchyní nebo případ batohů, které uvízly v Rusku. Není tedy namístě, aby občané, kteří tento systém financují, měli právo znát úplná fakta a mohli si na jejich základě utvořit informovaný názor?

Zde uvádím několik bodů vycházejících z veřejně dostupných informací:

  • Letouny F-35, stejně jako například elektromobily, jsou závislé na surovinách a technologiích z Číny.
  • USA mají možnost na dálku ovlivňovat některé klíčové funkce letounu F-35, což zvyšuje naši technologickou i strategickou závislost na Spojených státech.
  • Alternativní nabídky jiných letounů s některými schopnostmi 5. generace byly podle dostupných informací ignorovány.
  • Samy USA revidují svůj přístup k F-35 – snižují plánované počty o 50 %, omezují jejich nákup a přecházejí na novější technologie. Zároveň se snaží omezit svou závislost na Číně.
  • Ministerstvo obrany při obhajobě tohoto projektu přebírá argumenty zbrojní lobby, aniž by připouštělo širší diskuzi.
  • Nákup konkurenčních letounů Gripen E/F by podle odhadů vyšel o 14 % levněji – konkrétně o 22 miliard korun.
  • Pokud by bylo možné pořídit alternativní řešení o 25 % levněji (úspora 80,5 miliardy Kč), mohli bychom za tuto částku v současných cenách postavit přibližně 11 000 bytů o velikosti 60 m² v Brně!

Z výše uvedeného je zřejmé, že Ministerstvo obrany – v čele s ministryní Černochovou – veřejnosti nepředkládá celou pravdu a manipuluje s klíčovými fakty. Obhajuje projekt, od kterého sami jeho původní zastánci ve světě postupně ustupují. A to jsou informace, které by občané České republiky měli znát dříve, než budou nuceni nést důsledky tohoto rozhodnutí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz