Hlavní obsah
Názory a úvahy

Experiment Hamásu - dehumanizace Izraele, jeho vlastních hodnot a sebeobrazu

Foto: Pixabay

News

Jak lze také vnímat válku v Gaze prezentovanou Hamásem? Záměr dehumanizovat Izrael nejen před tváří ostatního světa díky konfliktu, který Hamás sám vyvolal, ale způsobit politický rozkol i doma.

Článek

Izrael a Hamás se po nátlaku mocností dohodli na příměří výměnou za návrat unesených izraelských občanů a propuštění stovek Palestinců odsouzených převážně za teroristické činy v izraelských věznicích.

Lidé, kteří sledují válečný konflikt vyvolaný krvavým teroristickým činem Hamásu ze 7.října v roce 2023 doufají, že tentokrát konečně dojde k návratu židovských dětí, žen, mužů, ale i k navrácení mrtvých těl. Mnozí však nevěří hamásovcům, že splní dohodu, pravděpodobně mnozí, jejichž výměnu slibují, nežijí.

Vyvolat válku by si Hamás nedovolil, pokud by nebyl podporován organizacemi, které stojí za jeho financováním a podporou teroristů v jeho „svatém“ boji za zničení nejen Izraele, ale i zničením všeho židovského. Zejména v souvislosti s válkou v Gaze pozorujeme systematickou a snadno dokumentovatelnou dehumanizaci obrazu Izraele, chápanou jako morální postoj.

Bohužel, bezdůvodná nenávist vůči Židům sílí, antisemitismus použil moderní metody, aby dostal přijatelnou tvář. Současná krize v podstatě začala tím, že antisemitismus byl postupně normalizován pod rouškou svobody slova.

Jan Fingerland, komentátor ČRo: „Pokud bylo záměrem Hamásu zničit mezinárodní pověst Izraele (a současně chránit sama sebe), mohou jeho vůdcové slavit vítězství. V tomto úsilí jim pomáhají mnozí „dobří“ lidé. Lze pozorovat zvláštní jev, potřebu převyprávět izraelský postup jako obzvlášť brutální, a to nejen v případě lidí, kteří jsou proti Izraeli ze zásady. I u mnoha pozorovatelů lze identifikovat zvláštní sklon. Při nejasnostech (a ty převažují) automaticky vybírat ten pro Izrael horší výklad věci a mnohdy rovnou konstruovat důvody, proč se morálně pohoršit. Válka v Gaze je také soubojem o prezentaci reality. Hamás vlastně prováděl velký experiment, kam až lze dotlačit stát západního typu, pokud se mu podaří zabít a unést jeho civilisty. Ale také, pokud se mu podaří vytvořit situaci, v níž bude jeho protivník nucen masivně a dlouhodobě páchat násilí a dostávat se tak do rozporu se svými hodnotami nebo sebeobrazem. Tyto výsledky budou zajímat džihádisty v celém světě a jistě je dříve nebo později využijí“. (Lidové noviny, 4. 5. 2024, Jan Fingerland, Izrael, národů vyvrhel).

Je nevyhnutelné, aby tento proud neopodstatněné nenávisti byl zastaven. Je třeba, aby u nás v Evropě byl kladen důraz na potírání těchto projevů, protože v současnosti je na nejvyšší úrovni od druhé světové války.

Na základě doporučení EJA (Evropské židovské sdružení) jak zabránit antisemitismu je třeba zajistit: Smysluplnou a důslednou regulaci veřejných shromáždění včetně zákazů výrazů, znaků a transparentů s antisemitským významem.

Preventivní a následnou kontrolu všech projevů veřejných demonstrací s důrazem na zákonnost v každé evropské zemi. Je zřejmé, že základní právo na svobodný projev je zneužíváno k povzbuzování k vraždám, nenávisti a rozkládání společnosti. Tolerovat tuto nenávist se zdůvodněním, že je třeba chránit svobodu projevu, znamená přilévat olej do ohně antisemitismu.

Případné vyhlášení stavu nouze by mělo být doprovázeno silnější přítomností policie v oblastech koncentrace židovských komunit.

Citace: Menachem Margolin: „EJA nežádá opatření, která by porušovala ústavně zaručená občanská práva, nežádá ani rozmístění ozbrojených složek v ulicích. Žádá pouze, aby evropští lídři kladli důraz na potírání antisemitismu“. (MF DNES, 17. 1. 2025, Menachem Margolin, Antisemitismus sílí, Židé v Evropě potřebují ochranu.

Češi jsou kulturním národem, humanisti. S židovským obyvatelstvem žijí v symbióze, jsou příkladem pro ostatní evropské země, včetně historické podpory státu Izrael.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz