Článek
V roce 1997 postihly oblasti severní Moravy a Slezska ničivé povodně a o stavbě přehrady bylo v podstatě rozhodnuto v roce 2008. Důvodů, proč stavba nebyla nikdy započata, je více. Především je zde ale vina státu, který umožnil vytvoření takového prostředí, které dovolilo jak aktivistům, tak obyvatelům postižených obcí se odvolávat proti stavbě přehrady tak dlouho, až snaha o výstavbu uvízla na mrtvém bodě.
V roce 2024 přišla další katastrofa, povodeň zachvátila území, které měla plánovaná přehrada chránit. Škody byly nejen ekonomické, sociální, psychické, ale byly i ztráty na životech. Kdo z těch, kteří bránili výstavbě přehrady na ochranu ohrožených oblastí, je odpovědný? Mají všichni zainteresovaní čisté svědomí? Nenapadlo by mne, že po těch loňských událostech by ještě kdokoli zpochybnil nutnost výstavby ochranné přehrady.
Ministerstva: zemědělství, pro místní rozvoj a životního prostředí mají nové starosti. Ano, aktivisté v tomto týdnu předložili stížnost ke Krajskému soudu v Ostravě, mají výhrady zejména k územnímu plánu.
Děti Země je ekologický spolek, soustřeďující se na ochranu životního prostředí, vznikl v roce 1989. Předsedou spolku je Miroslav Patrik, který tvrdí, že podal žalobu proto, že ministerstvo se nevypořádalo s připomínkami spolku. Ministerstvo v rámci územního plánu zahrnulo jen tři ze třiceti šesti připomínek k pěti závazným stanoviskům podaných ze strany spolku. A zase obstrukce.
V současnosti jsou dvě možnosti. Jestliže ministerstvo nejednalo v souladu se zákony, bude se muset s připomínkami aktivistů vypořádat a stavba bude mít přinejmenším odklad. Ale soud také může žalobu zamítnout a práce mohou pokračovat. V současnosti probíhají jednání o odkupu pozemků. Stavba by měla započít v roce 2027 a odhadovaná výše nákladů je kolem 9 miliard.
Ministr zemědělství Marek Výborný se vyjádřil ke stížnosti ekologických aktivistů v tom smyslu, že ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravili novelu vodního zákona, v rámci které by tyto stavby získaly status projektů budovaných ve „veřejném zájmu“. (Echo24.cz, 29.1.2025, „Nehoráznost“. Děti země podaly žalobu na přehradu Nové Heřminovy).
Myslím, že právě tato přehrada do této kategorie spadá.
Závěrem bych navrhla, aby veškeré soudní náklady, případně náklady, které obstrukce přinesou, uhradili aktivisti ze svých zdrojů.
Zdroje informací: Echo24.cz, https://www.echo24.cz, „Nehoráznost“. Děti Země podaly žalobu na přehradu Nové Heřminovy
Obrázek: Děti na kolech, Trilemedia, Pixabay