Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Jak s pomocí dotačních programů využít brownfieldy. Třeba k výstavbě bytů

Foto: Jiří Novotný, Pixabay

Brownfield

Brownfield - nemovitost, objekt, areál, který je nedostatečně využíván, je zanedbaný, někdy i kontaminovaný. Obvykle se jedná o bývalé průmyslové, zemědělské či vojenské aktivity.

Článek

ČR v současnosti disponuje 4 458 lokalitami brownfieldů, jejich počet v souvislosti s některými ukončenými aktivitami každoročně roste. V loňském roce se brownfieldy nacházely na ploše 14 094 ha, ale stále jich přibývá.

Podle analýz se obvykle nacházejí v méně atraktivních oblastech, 683 lokalit se nachází v Moravskoslezském kraji a nejvíce plochy zabírají v Ústeckém kraji, 2 783 ha.

V čem tkví malý zájem o výstavbu v těchto lokalitách? Jedná se o vyšší náklady na stavební přípravu až o 14 %. Přestože od roku 2015 stát investoval přes různé dotační tituly do obnovy těchto lokalit více než 11 miliard korun, zájem investorů je bohužel malý. V některých případech brání prodej a využití nevyřešené majetkoprávní vztahy. Přesto je třeba, aby výstavba výrobních hal, skladových prostor a dalších podobných objektů se dále neuskutečňovala na „zelené louce“, jak to vidíme dnes. Vláda by měla více tlačit na využití brownfieldů a nedovolit ubírat z ploch zemědělských, lesních, ploch městské zeleně a  dalších. Je smutné vidět, jak černozemi stojí solární panely.

Revitalizace dává skvělou šanci na jejich využití. Není snadnou záležitostí, ale tomu také obvykle odpovídá nízká cena. Podle developerů bývá překážkou nesouhlas místních obyvatel, často díky nedostatečnému pochopení záměru developera, případně mohou být komplikací administrativní postupy. Současná situace s digitalizací stavebního zákona tomu momentálně nehraje do karet. Včas je třeba jednat o změně územního plánu s obcí, potažmo s krajem.

Kdo hledá, najde. Mnohé z nabízených lokalit se nacházejí ve velmi přijatelných lokalitách, kde ve prospěch města nebo obce může vzniknout příjemná výstavba bytů, bytových domů i domků včetně infrastruktury, kulturní či sportovní projekty. Na stížnosti developerů odpovídá ministr životního prostředí Hladík: „Je zásadní, aby se udělala rychlá přeparcelace a pozemky by se tak mohly odblokovat pro výstavbu“.

Stát podporuje revitalizaci těchto lokalit prostřednictvím dotačních programů jak ze strany operačních evropských, tak národních. Mezi jinými:

Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů (ministerstvo průmyslu a obchodu)

Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití (ministerstvo pro místní rozvoj)

Rekonstrukce a přestavba veřejných budov (ministerstvo pro místní rozvoj)

Další programy nabízí ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí, Agentura pro podnikání a inovace.

Pomoc s financováním nabízí Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Aby se využití brownfieldů rozhýbalo, je připraven pro předložení a schválení vládou program Národní strategie regenerace brownfieldů. Jeho součástí bude návrh na daňové zvýhodnění při výstavbě na brownfieldu za vynětí ze zemědělského půdního fondu a pomoc se zkrácením povolovacích procesů.

Že to ministertvo průmyslu a obchodu s pomocí myslí vážně, je plán rozdělit 100 miliónů korun. Zatím přijalo 29 žádostí.

Můžete mezi nimi být i Vy. Využití brownfieldů bude ke prospěchu všem.

Zdroj info:

CzechInvest, Kateřina Kubizňáková, vedoucí odd. řízení projektů brownfieldů.

Národní databáze brownfieldů, CzechInvest

Denik.cz, 2.1.2025, Staré továrny se mění. Brownfieldů přibývá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz