Hlavní obsah
Názory a úvahy

Návrh důchodové reformy - připomínky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

15. 11. 17:25

Některé body reformy zbytečně komplikují tvorbu důchodů. Jsou zbytečné, jiné změny nejsou spravedlivé.

Článek

Vyslechla jsem návrh reformy důchodů ministra MPSV Jurečky. Ráda bych zdůraznila, že důchody mají být především spravedlivé, odměnou za desítky let vykonané práce, a hlavně skutečně odvedených financí do pokladny státu. Nevidím nikde zmínku o navýšení procent za zásluhy. Tato složka má být hlavní a nejvyšší částí důchodu. Platy nebo mzdy, které jsou nadprůměrné, nemají být zdrojem závisti a při tvorbě složek části důchodu by měly být percentuálně vyšší. Odvody těchto lidí jsou významným daňovým příspěvkem. Tito lidé mají jistě i úspory, ale není třeba je trestat směšným důchodem. Před nedávnem se vyjádřil ministr Jurečka o tom, že „nůžky mezi důchody bohatých a chudých se rozevírají a je třeba úprav v případech těch chudobných důchodců“. To mi připomíná ideu komunismu: „Každému dle jeho potřeb“. Ale zapomnělo se na zásluhy. Jestliže má někdo skutečně nízký důchod, má to svou příčinu. Až na nešťastné výjimky jsou to lidé, kteří v době, kdy měli pracovat, se prostě procesu práce neúčastnili, nebo účastnili, často OSVČ, ale neodváděli. Potom nám, především zaměstnancům, musí být ubráno, aby měli všichni stejně. Aby se nůžky nerozevíraly. Děkuji. To je skutečně motivační.

Co se týče výchovného, je dobře, že je zrušen, vyplácet se bude snad do roku 2027. Jeho vznik byl odůvodněn tím, že ženy mají z důvodu péče o dítě nižší důchody. Ale tak to není. Doba strávená na MD to téměř neovlivní. Komu to tedy přišlo vhod? Ženám, které vlastně do pracovního procesu ani nenastoupí, jsou doma, mají 4,5,6 a více dětí, pobírají příspěvky a v důchodu jim přibude několik tisíc k vypočtenému průměrnému důchodu. Teď ještě ověřit, kdo ty děti vychovával. Výchovné bude v budoucnu nahrazeno fiktivním rodinným vyměřovacím základem, kde bude vyplácena částka výchovného jen na třetí a další dítě jako odměna od státu. Pojištěnec bude odvádět na pojistném fiktivní průměrnou mzdu. Odměnu mezi pečující manžele bude možno rozdělit. Chaos. Co rodiny, kde ženy po MD prostě nastupují do zaměstnání a vychovají děti. Vždyť to je normální. Máme zaměstnání, vychováváme z dětí slušné občany, netrávíme léta doma jen výchovou. Odměnu si tedy zaslouží jen nepracující skupina? Pracující matky nesou větší břímě a nevšimla jsem si, že statisticky mají hůře vychované děti. Pokud chceme opravdu podpořit porodnost, nedělejme to takto. Mladé rodiny je třeba podporovat tak, aby si mohly a chtěly pořizovat děti. Ne od třetího dítěte dávat k důchodu odměnu.

Co bych podpořila, je péče o osobu blízkou, tady ano, pokud pečuje osoba o postižené dítě, nebo rodiče v době, kdy se jí již vypočítává důchod, plně si podporu zaslouží.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz