Hlavní obsah
Aktuální dění

Přesídlení obyvatel Pásma Gazy je šancí pro udržení trvalého míru v Izraeli

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

5. 11. 18:00

Který islámský stát se ujme uprchlíků z Pásma Gazy?

Článek

Blinken, ministr zahraničí USA tvrdí, že k přesídlení nesmí dojít. Palestinská Samospráva nemá zájem se vrátit do Pásma Gazy, pouze v případě, že dojde ke spojení se Západním břehem a vznikl by nezávislý palestinský stát. Egypt do země nevpustí obyvatele Pásma Gazy, ví, co by následovalo. Má s teroristy špatné zkušenosti a stálo ho mnoho životů a financí, než se mu podařilo zlikvidovat Muslimské bratrstvo. Bohaté arabské státy chtějí mít klid, podporují Hamás, Hizballáh a podobné skupiny finančně, podporou v diplomatických jednáních a v tisku, ale rozhodně se nepustí do bojů. Ve své zemi je pochopitelně také nepřijme. Kdo by také chtěl radikální teroristy, kteří se skrývají za civilním obyvatelstvem? Írán se svou radikální ideologií je velkým podporovatelem jak Hizbaláhu, tak Hamásu, ale potřebuje je jako zbraň proti Izraeli tam, kde je, tedy v Pásmu Gazy. Pokud by ho obyvatelé opustili, mohlo by se stát jakousi neutrální nárazníkovou zemí nikoho pod dohledem OSN a Izrael by měl lepší šanci na klidný život v míru, o který se do 7. října snažil. Írán je silná a bohatá země a má velký vliv mezi islámskými státy a bude se snažit všemi prostředky likvidovat Izrael. A Libanon? Země, která ještě před lety byla slušně prosperující zemí s převahou křesťanské komunity, dnes s tichým souhlasem nechá Hizballáh ze svého území ostřelovat Izrael. Také díky tomu, že současná dvoutřetinová muslimská komunita si ví rady se slabou vládou. Turecký prezident, který vládne zemi, která již nyní není sekulární a islamisté si budují převahu, viní Izrael z genocidy. Zapoměl na genocidu Arménů Turky. Erdogan bude zřejmě v budoucnu lídrem při řešení krize, na základě silného politika významného státu.

Situace v Pásmu Gazy je taková, že Hamás sám brání civilistům opustit Gazu a odcházet směrem na jih, kde je bezpečí. Potřebuje oběti, aby mohl ukazovat na Izrael a žádat pomoc a oporu příznivců. 4.11. Hamás zabránil cizincům a raněným využít humanitární koridor v Rafáhu, použil proti nim minomety a protitankové střely. Žádá přednostně průchod pro raněné v sanitách, které se snaží do Egypta propašovat raněné bojovníky Hamásu. Ne přednostně děti a ženy. Izraelská armáda před každou odvetnou akcí upozorňuje civilní obyvatelstvo, že pokračuje v boji. Izraelští vojáci kontrolují nemocnice, školy, mešity, protože to jsou hlavní základny Hamásu. Bojovníci Hamásu se skrývají v civilních objektech. I v sanitních vozech. Egypt se o mnohé raněné z evakuovaných nemocnic postaral, ale dává přednost civilnímu obyvatelstvu. Mezi raněnými by jistě nebylo tolik dětí a žen, pokud by mohly Gazu opustit. Ale pro fanatiky z Hamásu ani vlastní lidé neznamenají nic. „Svatá válka“ nezná obětí.

Izrael vede v Pásmu Gazy oprávněnou ofenzívu proti militantnímu Hamásu. Vyzývá obyvatele k odchodu před útokem, nevraždí nevinné, neznásilňuje, neunáší civilisty a neupaluje zaživa. 7.října, to byla genocida spáchaná na civilním obyvatelstvu Hamásem, vládnoucímu Pásmu Gazy.

Každý, kdo na protestních akcích volá Free Gaza, podporuje terorismus a odmítá fakta o útoku islámských teroristů na jiné civilisty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz