Článek
Academy Kroměříž je určena studentkám a studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. Studenty čeká nejenom individuální výuka u špičkových interpretů a pedagogů, ale mají také možnost hrát v orchestru pod vedením uměleckého šéfa akademie, dirigenta Tomáše Netopila, účinkovat na souběžném hudebním festivalu, či skrze setkání s přizvanými odborníky zjistit více o komplexním rozvoji umělce.
Letos v srpnu se Academy Kroměříž bude konat už po osmé a nabídne studium v oborech operního zpěvu, hry na housle, klavír, violoncello a violu, komorní hry a klavírní spolupráce. Jejich lektory budou pěvec Adam Plachetka, houslisté Fedor Rudin a Dalibor Karvay, klavírista Ivo Kahánek, violoncellistka Michaela Fukačová, klavírista Zdeněk Klauda a violista Pavel Nikl, který povede také kurzy komorní hry. Studenti smyčcových oborů budou mít možnost zapojit se také do orchestrální hry.
„Škálou nabízených oborů chceme upozornit také na potřebné a nepříliš rozšířené obory jako je klavírní spolupráce. Skvělým praktikem s obrovskými zkušenostmi je klavírista, korepetitor i dirigent, Zdeněk Klauda. Za dobu svého působení na akademii má se svými studenty opravdu úctyhodné úspěchy,“ uvedl Tomáš Netopil, umělecký ředitel akademie. Praktická výuka korepetice je určena pro všechny zájemce o vokální hudbu a operu, včetně adeptů dirigování či studentů klavíru a cembala, kteří směřují ke komorní dráze. „Účastníci se také propojí s výukou pěvecké třídy pod vedením Adama Plachetky, kdy budou aktivně doprovázet právě studenty tohoto oboru. Své dovednosti představí na jednom z festivalových koncertů,“ doplnil Tomáš Netopil.
Akademie se koná tradičně v historickém městě Kroměříži, jehož barokní prostory poskytují nezaměnitelnou atmosféru a inspirativní prostředí. „Spolupracujeme s řadou místních institucí, zdejší ZUŠ a konzervatoř poskytují našim studentům nadstandardní studijní prostředí, včetně vlastních cvičeben. Spolupráci s arcibiskupským zámkem, památkou UNESCO, otevíráme studentům možnost návštěvy a koncertování v unikátním prostředí, které bylo dějištěm Formanova filmu Amadeus. Část výuky a koncertů probíhá v Kině Nadsklepí, kde v minulosti dirigoval Antonín Dvořák, či zpívala Ema Destinová,“ uvedla výkonná ředitelka akademie, Jana Kubáčová s tím, že mnozí absolventi akademie zde nastartují svou hudební kariéru. Ve spojení s lektory, kteří mají zkušenosti ze světových pódií, znamená účast na akademii opravdu jedinečnou příležitost pro hudební růst a osobní rozvoj. „Ocenění laureáti pak získají nominaci na účinkování na festivalu nebo sólově se symfonickým orchestrem,“ doplnila Kubáčová.
Přihlášky ke studiu lze podávat prostřednictvím elektronického formuláře na stránkách akademie až do 8. 6. 2025 Součástí přihlášky je zaslání nahrávky, studenty vybírají jednotliví lektoři.