Hlavní obsah
Internet a technologie

Umělá inteligence dokáže zhodnotit vaši atraktivitu. Jste připraveni?

Foto: Kavárenské úvahy

Dalším, známějším využitím AI může být vygenerování obrázku (Copilot).

Umělou inteligenci lze využívat mnoha způsoby. Zvykli jsme si na její pomoc při práci, při studiu i v mnoha dalších oblastech každodenního života. Napadlo vás někdy, že se jí můžete zeptat i na svůj fyzický vzhled?

Článek

Krása je subjektivní a nedá se měřit… až na to, že se měřit dá. I když na úvodním tvrzení je jistě velký kus pravdy a všichni nesdílí jediný univerzální vkus, existuje určitá společenská představa o tom, jak vypadá krása a atraktivita.

Některé aspekty krásy mohou být biologicky podmíněné. Studie ukazují, že lidé mají tendenci považovat za atraktivní rysy, které naznačují zdraví a reprodukční schopnosti. Důležitá je také symetrie obličeje a jeho proporce, ostatně právě na tom stojí například žebříčky nejatraktivnějších celebrit podle vědy. Jednomu takovému žebříčku kralovala Bella Hadid, jinému Amber Heard.

Kromě proporcí a symetrie, na které byl kladen důraz již v antice, existují samozřejmě také určité měnící se trendy toho, co považujeme za atraktivní. Ty se již nedají změřit tak snadno, na druhou stranu - žijeme v době velkého množství dat, s kterými může umělá inteligence pracovat.

Zde se již dostáváme k úvodní myšlence článku. Pokud vás zajímá, jak je to s vaší fyzickou atraktivitou, stačí se zeptat. A protože vaši blízcí mohou být zaujatí a rozsáhlý výzkum mezi stovkami respondentů nepřichází v úvahu, na řadu přichází právě umělá inteligence. Konkrétně žádný převratný program na měření atraktivity, ale „obyčejný“ jazykový model ChatGPT. Nejdříve jej můžete nechat vysvětlit populární koncept hodnocení atraktivity na skále 1-10, jen aby oběma „stranám“ bylo jasno, o čem je řeč. Následně můžete vložit svou fotku a otevřeně se zeptat: „Představ si, že lidé hodnotí tuto fotografii na této škále 1-10. Jaké průměrné hodnocení by podle tebe získal/a tato muž/žena?“. Jste připraveni na chladný a nezaujatý verdikt AI?

Poté, co ChatGPT vyřkne svůj odhad, dodá pravděpodobně také upozornění, že hodnocení atraktivity je velmi subjektivní a může se lišit v závislosti na osobních preferencích, kulturních standardech a dalších faktorech. K tomu ještě přidá poučku, že v reálném životě může být vnímání atraktivity ovlivněno nejen fyzickými rysy, ale také osobností, chováním a dalšími vlastnostmi. Nevnímejte to jako pouhá vygenetovaná slova útěchy, kterými se umělá inteligence pojišťuje pro případ vaší nespokojenosti. Jazykové modely si často vymýšlí, nikoliv však v případě konstatování, že krása může být subjektivní a mít mnoho složek.

Pokud se rozhodnete využít umělou inteligenci jako kouzelné zrcadlo, které vám řekne, jak jste krásní, berte celou akci spíše jako způsob krátkého zabavení. A výsledky berte s nadsázkou, jiné využití stejně nemají. Maximálně na poli seznamovacích aplikací, i když i tam by se jednalo o poměrně kontroverzní záležitost.

Jen pro zajímavost, umělou inteligenci na poli analýzy vzhledu můžete využít i praktičtějším způsobem - s trochou nápaditosti se jí můžete zeptat, jestli jste jarní, letní nebo jiný typ, jaký styl či jaké barevné kombinace vám sedí… Je jen na vás, jak si s ní pohrajete!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám