Článek
Rok se s rokem sešel a po tradičních Vánocích a oslavách nového roku přichází svátek Tří králů, který každoročně spadá na 6. ledna. Dříve byl tento svátek hodně slaven i v naší zemi a dodržovala se celá řada zvyků. Patřilo mezi ně například zapékání mince do pečiva, otužilostní koupání ve studené řece či v potoce, pouštěly se lodičky se svíčkami a lilo se olovo. Dnes si na takové zvyky vzpomene jen málokdo. Jediné, co nám po oslavách svátku Třech králů zbylo, je nápis K+M+B od kolemjdoucích koledníků na dveřích.
Co tento nápis znamená, se na první pohled nabízí. Králové, správněji mudrci či mágové, kteří Ježíše po jeho narození navštívili, byli tři. Kašpar, Melichar a Baltazar. A tak se často mylně domníváme, že tato značka na dveřích znamená, že náš dům navštívili všichni tři tito králové společně. To je ale omyl.
V původním biblickém evangeliu totiž informace o počtu králů, ani jejich jména nenajdeme. Že byli tři a jak se jmenovali, se objevilo až později s vývojem křesťanství. Značka K+M+B se ale na dveřích objevovala ještě dříve, než bylo toto určeno. A tak je holý nesmysl, aby to byly iniciály jejich křestních jmen. Ale co pak tedy tato zkratka znamená?
Lidé se nemýlí pouze v písmenkách, které tento nápis obsahuje, ale i ve znaménkách, která se nacházejí mezi nimi. Nejsou to totiž pluska, jak se většina z nás domnívá, jsou to křížky. Každý křížek za jednoho z Nejsvětější trojice. Jeden křížek tedy znázorňuje Otce, druhý Syna a třetí Ducha Svatého.
Význam písmen tohoto nápisu byl ale odpradávna stejný. Měl žehnat domu, na který byl napsán, a všechny, co v něm bydlí, měl ochraňovat před všudypřítomným zlem. Písmena jsou pak zkratkou latinského sousloví Christus mansionem benedicat, což ve volném překladu znamená: Kristus ať žehná tomuto obydlí.
Někdo ale může namítnout, že zkratka by pak měla vypadat jinak, a sice C+M+B. Jenže slovo Christus se i v latině dříve psalo s K na začátku, tak jak jsme na to dnes zvyklí v češtině. A tak přestože došlo následně v latinském pravopisu k úpravě, značka na domech zůstala stejná až do dnešních dnů.
Pro věřící znamená takový nápis na dveřích hodně, nevěřící ho s nezájmem přejdou, někdy se dokonce rozčilují, že jim někdo pomaloval dům. Ať jsme ale věřící, či nikoli, značka K+M+B na dveřích je starou lidovou tradicí, která je vždy myšlena v dobrém, a tak není důvod se kvůli tomuto nápisu rozčilovat.
Dnes už nám ho na dveře někdo napíše jen tak, někdy u nás zazvoní koledníci. Tak je to alespoň ve městech. Zkuste ale jet na svátek Tří králů někdy na vesnici. Někde se totiž tento svátek ještě dodržuje a dokonce se tam konají tříkrálové průvody.
Zdroje: