Hlavní obsah
Lidé a společnost

Na Staroměstském náměstí vybuchla v roce 1990 bomba. Exploze byla považována za teroristický útok

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Paul Korecky (Wikipedia Commons, CC BY 2.0)

Pomník mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí

Dnes si v Česku hrozbu teroristického útoku odmítáme připustit. Před 34 lety ale k takovém útoku došlo. Cílem bylo Staroměstské náměstí. Dodnes nikdo netuší, kdo měl tento i následný útok na svědomí.

Článek

Staroměstské náměstí je jedno z nejfrekventovanějších a nejnavštěvovanějších míst v Praze. Může za to zejména jeho historická jedinečnost a světoznámý orloj, na který se sem lidé jezdí dívat z celého světa. Uprostřed náměstí se ale nachází ještě jeden monument, který se stal terčem prvního teroristického útoku ve svobodném československém státě.

Psal se rok 1990. Lidé v Československu začali konečně žít svobodně bez útlaku ze strany představitelů komunistické strany a schylovalo se k prvním svobodným volbám po více než čtyřiceti letech. Den 2. června toho roku se ale nesmazatelně zapsal do dějin Prahy a poznamenal životy několika návštěvníků Staroměstského náměstí. Toho dne totiž došlo k teroristickému útoku, jehož centrem se stal pomník mistra Jana Husa uprostřed náměstí.

V odpoledních hodinách explodovala na pomníku takzvaná trubková bomba. Jednalo se o explozi, která pomník značně poškodila. Na metry daleko létaly kamenné úlomky pomníku, které zranily na 18 lidí. Jedna z přítomných osob byla utrpěla dokonce vážná zranění.

Informace o explozi doslova bleskově obletěla celou republiku. Lidé byli šokováni tím, že se něco takového může stát i na našem území. Do té doby jsme totiž o takových činech mohli pouze slyšet. Toho dne se to ale stalo realitou i u nás. Lidé začali z činu okamžitě obviňovat ty, kteří měli, co dočinění s bývalým komunistickým režimem. Vypátrat se však nikoho nepodařilo.

Přesně o dva měsíce později, dne 2. srpna, došlo k druhému útoku. Ten tentokrát nebyl situován přímo do centra města, cílem se ale měla stát navštěvovaná Hostivařská přehrada. Naštěstí se tento útok obešel bez zranění. Vyšetřováním bylo prokázáno, že výbuch na přehradě měla opět na svědomí trubková bomba. Při obou teroristických útocích se jednalo o část stejné trubky, tudíž bylo jasné, že pachatelem musí být tatáž osoba nebo skupina osob.

Československo žilo od té doby dlouhé měsíce ve strachu. Nikdo netušil, kde může bomba vybuchnout příště. S postupujícím časem se naděje na vypátrání pachatele snižovaly. Policie a dalším složkám se ho nakonec vypátrat nepodařilo. Dodnes tak pachatel tohoto činu zůstává neznámý.

Od té doby ale k žádnému dalšímu útoku nedošlo, a tak nejistota, kterou českoslovenští občané pociťovali, po čase odezněla. Dnes už si na čin, posuzovaný později jako trestný čin se znaky terorismu, mnoho lidí ani nevzpomene. Přesto se v té době jednalo o události, které zneklidnily nejednoho Čecha.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz