Hlavní obsah

Největší česká mince váží 130 kilo a v průměru má půl metru. V ČNB se na ni může podívat každý

Foto: Komentátor (vlastní fotografie)

Mimořádný unikát je volně přístupný každému. Spatřit ho lze v budově České národní banky v Praze. Jedná se o výroční minci, kterou by však většina z nás ani neunesla. Její cena je astronomická.

Článek

Není to jen tak ledajaká mince. Je zapsaná v České knize rekordů. Vyrobena byla v roce 2019, tedy v době kdy Československá koruna slavila výročí sto let od svého vzniku. Uložena je v bývalém trezoru České národní banky, kde je volně přístupná každému zájemci.

Bývalý trezor České národní banky a další prostory v budově ČNB totiž slouží jako muzeum a výstavní prostor. Nalézt tu můžeme řadu exponátů, které se týkají především české měny. K vidění jsou tak staré české bankovky, státovky i mince, falsifikáty bankovek. Každý návštěvník se dozví mnoho zajímavých faktů o historii naší měny i o vývoji ekonomické situace naší země. K tomu slouží především řada interaktivních expozic včetně expozice Lidé a peníze, která je tou nejnavštěvovanější.

Přístup do staré budovy České národní banky se nachází na Senovážném náměstí, návštěvnické centrum pro veřejnost má však vchod z druhé strany přes novou budovu z ulice Na příkopě. Přístup do těchto výstavních prostor ČNB je zcela zdarma, slouží zejména školám pro naučné exkurze, během otevírací doby je však může navštívit prakticky kdokoli bez předchozí rezervace.

Foto: Komentátor (vlastní fotografie)

Lícová strana výroční mince

Uprostřed bývalého trezoru se tam nachází právě ona pamětní mince, která dokáže člověku na první pohled doslova vyrazit dech. V průměru má totiž půl metru, široká je čtyři a půl centimetru a váží neuvěřitelných sto třicet kilogramů. Její nominální hodnota je 100 milionů korun. Je to největší a nejdražší mince, kterou kdy Česká národní banka vydala.

Mince ale není jen českým unikátem. V Evropě byste větší minci nenašli, zároveň se jedná i o druhou největší minci na světě. Je vyrobena z prakticky čistého zlata a uprostřed trezoru se na návštěvníky doslova třpytí. Sáhnout ji však na ni není možné. Z bezpečnostních důvodů je vystavena za bezpečnostním sklem. Dostat se však k ní můžete velmi blízko, a tak je možné si ji detailně prohlédnout.

Historie koruny je velmi pestrá. Koruna totiž byla původním platidlem v Rakousku-Uhersku. Tehdy se jí ale říkalo rakouská koruna. A nově vzniklé Československo, přestože se stalo republikou, si ponechalo název koruna až do dnešním dnů. Jsme tak jedním ze dvou států na světě, který platí korunou, přestože se nejedná o monarchii. Tím druhým je evropský ostrovní stát Island.

Rubová strana této výroční mince je velmi jednoduchá. Po velké části mince se rozprostírá český lev se znakem Slovenska a po obvodu je vyraženo, že se jedná o minci ke 100. výročí Československé koruny. Lícová strana je ale složitější. Uprostřed se nachází velké logo České národní banky. To je ale zčásti překryto motivem kolku československé korunové mince z roku 1919. Nad logem se nachází štíty z českého státního znaku s českým lvem, moravskou a slezskou orlicí. Na minci se ještě nachází další menší motivy, které je možné si prohlédnout v detailu.

Tato mince je v Evropě absolutním unikátem a prakticky kdykoli si ji každý z nás může prohlédnout na vlastní oči. A to je jedinečná příležitost.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz