Článek
Příspěvek na bydlení má velmi jednoduchá pravidla, přestože doložit všechno potřebné, aby vám byl přiznán, často jednoduché nebývá. Pokud o něj ale máte zájem, v zásadě vám stačí doložit jen informace o nemovitosti, ve které bydlíte, zda jste v nájmu, tedy nájemní smlouvu, případně list vlastnictví, a k tomu náklady, na které vás takové bydlení vyjde. Pak už jen stačí přiložit vaše čtvrtletní příjmy a pokud splňujete podmínky a máte nárok na příspěvek na bydlení, bude vám přiznán.
Jednoduchost příspěvku na bydlení spočívá v tom, že na něj má nárok každý, jehož průměrné měsíční náklady na bydlení převyšují jednu třetinu jeho čistých průměrných měsíčních příjmů za celou domácnost. Pokud tomu tak je, pak by vám stát měl na dávkách vyplatit přesně částku, o kterou náklady na bydlení jednu třetinu čistých příjmů přesahují.
Existuje však horní limit nákladů na bydlení a tím jsou takzvané normativní náklady na bydlení. Pokud tedy vaše náklady na bydlení přesáhnou částku normativních nákladů na bydlení, pak se do výpočtu výše příspěvku na bydlení počítá s částkou normativních nákladů. Stejný výpočet byl uplatňován v loňském roce a bude uplatňován i letos. Od 1. ledna 2025 ale dochází ke zvýšení právě oněch normativních nákladů na bydlení. A to mnoha lidem, kteří mají přiznaný příspěvek na bydlení, zvýší vyplácenou částku.
Je potřeba vzít v potaz, že normativní náklady na bydlení nejsou pevnou částkou, která by byla pro každou domácnost v každé české lokalitě stejná. Stanovují se na základě počtu osob v domácnosti, případně také na základě velikosti obce, ve které se byt nachází. Počet osob v domácnosti počítá s rozdělení na tři kategorie. Nejnižší normativní náklad budou mít ti, kteří bydlí zcela sami nebo ve dvou, více dostanou ti, jejichž domácnost se skládá ze tří osob, nejvíce pak ti, kterých v jednom bytě žije čtyři a více.
Velikost obce výši normativních nákladů na bydlení ovlivňuje pouze v případě, že se jedná o nájemní bydlení. Zohledňují se pak obce do 69 999 obyvatel, obce od 70 000 obyvatel a větší, samostatnou kategorii pak tvoří města Praha a Brno.
Pokud si chcete výši normativních nákladů na bydlení, které se týkají přímo vás, zjistit, je potřeba pracovat s konkrétními čísly. V zásadě lze ale říci, že normativní náklady se zvyšují v každé z těchto kategorií. Lidé si tak mohou polepšit o 5 604 Kč v případě, že bydlí sami na malém městě, až o 9 468 Kč v případě, že bydlí v Praze či v Brně alespoň ve čtyřech. Uvedené zvýšení je roční, v příspěvku se pak rozpočítává na jednotlivé příspěvky dle kalendářních měsíců.
Zvýšení to sice není markantní, avšak pro ty, kteří řeší finanční krizi a žádají si o příspěvek na bydlení, je to jistě vítané zvýšení disponibilních financí v rodinném rozpočtu. A je to jednoznačně krok k lepšímu.
Zdroje: