Hlavní obsah
Názory a úvahy

Předražená návštěva Pražského hradu: Vstupenky už nejsou pro Čechy, ale pro cizince

Foto: Pierre Blache / Creative Commons / pexels.com

Po dvou letech jsme se vydali na Pražský hrad, abychom mohli dojmy z tohoto krásného komplexu předat nejmladším členům naší rodiny. Bohužel jsme ale byli nemile překvapeni.

Článek

Pražský hrad je jednou z největších a zároveň i nejnavštěvovanějších památek. My ho s partnerkou navštívili před dvěma lety po hodně dlouhé době a z prohlídky jsme byli doslova nadšeni. Stačí jít totiž na základní okruh a vidíte hned několik doslova dechberoucích míst. V rámci hlavního okruhu se dostanete jak do katedrály svatého Víta, tak do baziliky sv. Jiří, starého královského paláce i do domků ve Zlaté uličce.

Před dvěma lety jsme ale za vstupné na hrad zaplatili s přítelkyni dohromady 500 Kč. Tehdy totiž stálo pro jednoho dospělého 250 Kč. I když to nebylo zrovna úplně málo, usoudili jsme, že to za tu cenu opravdu stojí. Jenže, když jsme Pražský hrad navštívili letos, nevěřili jsme vlastním očím. Cena za vstup se téměř zdvojnásobila. Dospělý zaplatí za tento okruh 450 Kč, děti 300 Kč. Z toho plyne, že i děti po dvou letech od naší návštěvy platí víc, než tehdy platil dospělý. Bylo nás tam celkem šest, měli jsme s sebou dvě děti a na pokladně jsme nechali za vstupné 2750 Kč, a to jsme si ještě pro dva dospělé s dětmi zařídili slevu pro rodinu.

Z ceny vstupného jsem byl doslova konsternován a měl jsem k tomu výhrady už u pokladny, jak mi ale paní velmi nelichotivě sdělila, ona vstupenky jen prodává, jejich cenu nestanovuje. No každopádně je třeba se nad takto vysokým vstupným zamyslet. Mně na tom štvou zejména dvě věci. První z nich je to, že ceny vstupného v Česku jsou uměle navyšovány zejména kvůli turistům ze západních zemí. Cenové hladiny ve Francii, Švýcarsku, Německu, Rakousku a v mnoha dalších státech jsou stále mnohem vyšší než ty v Česku. A tak není pro cizince problém si za vstupné do takto vyhlášeného komplexu připlatit. Pro Čechy už to ale problém je. A naše vlastní kulturní dědictví se nám opět stává více nedostupné.

A druhá věc je ta, o které přemýšlím už dlouho. A to je cena dětských vstupenek. Jsou to totiž právě děti, které by měly takové památky navštěvovat co možná nejčastěji, poznávat naši kulturu a historii a vytvářet si povědomí o tom, co to znamená být Čech. Vstupné by tak pro ně mělo být jen symbolické, případně by mělo být zcela zdarma. Tak to funguje v mnoha státech Evropy. Samozřejmě se to týká jen kulturních památek a muzeií, vyjmuty z toho jsou například rozhledny, i tak je to ale pro mládež v těchto státech velký bonus. V Česku to ale nikoho nezajímá. Vstupné platí děti a mladiství mnohem vyšší než symbolické, mnohdy se ve stanovování ceny nezastaví ani na poloviční hodnotě vstupenky pro dospělého. Stejně je to i u Pražského hradu. Dítě zaplatí přesně dvě třetiny plného vstupného.

Například v italském Koloseu zaplatí dospělý osmnáct euro vstup, což zhruba odpovídá ceně vstupenky na Pražský hrad, děti do 18-ti let ale mají vstup zcela zdarma a občané z EU mají až do svých 26. narozenin vstupné za symbolická dvě eura. Stejně je to například i ve francouzském muzeu Louvre. Vstupné je do tohoto jedinečného muzea pro dospělého stanoveno na 22 eur, děti a mladiství mají vstup zdarma opět až do dovršení 26 let.

Není čas se zamyslet nad tím, pro koho chceme naše památky zpřístupnit?

Zpracováno na základě:

a na základě vlastního názoru na ceny vstupného v Česku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz