Hlavní obsah
Umění a zábava

Studna: Z nového zpracování známé vraždy až mrazí, přesto je z faktického hlediska velkým zklamáním

Foto: Jiří Borový / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Platforma Voyo má za sebou premiéru prvních dvou epizody dlouho připravovaného seriálu Studna. Už z prvního dílu ale diváka, který zná příběh z dřívějška, mrazí, přestože to vypadá, že se novým důkazům zpracování vyhýbá.

Článek

Příběh seriálu Studna, který začala vysílat platforma Voyo, je novým zpracováním jedné z epizod tak trochu kontroverzního seriálu z komunistické éry 30 případů majora Zemana se stejným názvem. Příběh je uchopen velmi zeširoka a vypráví nám příběh rodiny Jelínkových mnoho let před vraždou. Není tak pouze vyšetřováním případu, ale zabývá se tím, co masakru předcházelo.

Ti, kteří znají původní zpracování z konce 70. let, jsou jistě mile překvapeni skvělým zpracováním a kvalitními hereckými výkony, které rozhodně diváka u televizních obrazovek nenudí. A už z prvních dvou dílů, které se odehrávají mnoho let před vraždou doslova mrazí. Dochází v nich totiž k seznámí Stanislava Jelínka staršího s jeho manželkou. Jsme tak svědky velké lásky, o které víme, že přesně za 36 let skončí vyvražděním celé rodiny. Prožíváme jejich první roky společného života i narození tolik vytouženého dítěte.

Pak ale přichází na řadu první manželské trápení, když jejich syna postihne dětská obrna a je jim taktně naznačeno, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Člověk by s takovou rodinou i soucítil. David Švehlík, který hraje Stanislava Jelínka staršího doslova famózně, už ale i v prvním díle zažívá několik chvil, ze kterých je jasně patrné, že otec rodiny nebyl zcela psychicky zdráv. V dalším dílu pak přituhuje. A o to mrazivější ta představa následné smrti je.

Jenže jednu věc seriál zcela opomíjí. Už na začátku první epizody se totiž podíváme do roku 1980 a vidíme dospělého syna Stanislava Jelínka mladšího v době, kdy se má v televizi poprvé vysílat 30 případů majora Zemana o jeho rodině a o noci, na kterou si dobře pamatuje. A celý seriál je uveden tím, že Studna je příběhem toho, který přežil.

Seriál tak naznačuje, že nebude reflektovat nové důkazy, které se ve vyšetřování objevily později. Jednalo se zejména o to, že Stanislav Jelínek mladší několikrát podivně změnil výpověď vždy, když mu bylo dokázáno, že předchozí varianta jeho výpovědi se stát nemohla. Tyto na první pohled drobnosti, které tehdejší vyšetřovatelé při původním vyšetřování nebrali v potaz, svědčí o tom, že vše mohlo být jinak a že vrahem nemusel být otec rodiny, jak nám celý příběh odprezentoval komunistický seriál.

Podle všech nových vyšetřovacích verzí je totiž více než možné, že vrahem byl jejich syn, který se snažil svou vinu shodit nejdříve na sousedy, po usvědčení ze lži na svého otce. Bylo mu také dokázáno, že do studny zcela jistě skočil dobrovolně, nebyl do ní svržen otcem, stejně tak se podle všeho syn zavražděných manželům podřezal sám, opět nebyl na vině jeho otec. Prakticky nemožné by pak pro něj při jeho následcích po dětské obrně bylo dostat se po zápasu s otcem ze studny ven, navíc byl v době přivolání policie mokrý jen od pasu dolů.

Nový seriál Studna, tak s těmito novými informace zatím nepracuje a dle úvodu to vypadá, že ani pracovat nebude. Opět tedy padne vina na psychicky nemocného otce. A to je velké zklamání.

Zdroje:

sledování seriálu 30 případů majora Zemana (1979) i prvních dvou epizod seriálu Studna (2025)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz