Článek
Podle Českého statistického úřadu byl až do roku 2023 průměrný roční počet sebevražd v Česku 1238, což vychází zhruba 3,4 sebevraždy denně. Pokud se vám ale zdá, že je to dobou, ve které žijeme, vyvedeme vás z omylu. Počet sebevražd na území Česka nepřetržitě stoupal až do druhé poloviny 60. let, kdy byl na svém vrcholu. Rekordní čísla tedy můžeme najít právě v tomto období. Průměrný roční počet sebevražd byl tehdy 2731, což vycházelo na 7,5 sebevraždy denně.
Od tohoto zlomu se ale počet sebevražd během jednoho roku začal snižovat. A prakticky každý rok se o něco snížil až dospěl do současného stavu. Zajímavé ale je, že více náchylní k podlehnutí myšlenkám na sebevraždu jsou muži než ženy. A podíl mužské populace na celkovém počtu sebevražd se od 50. let prakticky stále zvyšuje. Zatímco právě v 50. letech tvořili muži asi dvě třetiny všech sebevrahů, v současnosti jsou to čtyři pětiny, tedy zhruba 80 procent.
V současné době dochází k nejvíce sebevraždám u mladých lidí, konkrétně ve věkové kategorii 25 až 29 let, přibližně 17,5 % všech sebevražd, následováno věkovou kategorií 20 až 24 let s podílem 14,8 %. A zrovna toto by mělo být alarmující. Prakticky jednu třetinu všech sebevražd totiž páchají ti, kteří mají ještě celý život před sebou. Pokud k tomu přičteme ještě ty, kteří jsou mladší dvaceti let, vyplývá nám z toho, že téměř 40 % všech sebevražd páchají lidé mladší třiceti let.
A jakým nejčastějším způsobem k takovým sebevraždách dochází? Za posledních 25 let se výrazně snížil počet těch, kteří páchají sebevraždu oběšením. I tak je ale tento způsob sebevraždy u mužů i u žen tím nejčastějším. Více než polovina sebevrahů mužů se tedy oběsí, u žen je to asi jedna třetina. Výrazně se ale zvýšil počet sebevražd, kdy muži i ženy tento čin páchají prostřednictví nabité zbraně.
Mezi způsoby sebevražd figuruje i otrávení, které je ale mnohem častější u žen než u mužů. U mužů hned po oběšení dominuje skok pod auto nebo pod vlak. Samozřejmě ale způsob sebevraždy nezávisí pouze na pohlaví, ale i na věku těch, kteří se rozhodnou takový čin spáchat.
V rámci Evropské unie je Česko se svým počtem sebevražd lehce nad průměrem. Takzvaná suicide rate se vyjadřuje jako počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel. Průměrem EU je 11, v Česku se tato míra pohybuje na úrovni 13. Mezi místa s největší mírou sebevražd patří v Evropě Lotyšsko s mírou sebevražd 19, Slovinsko s 21 a Litva s 30 sebevraždami na 100 tisíc obyvatel.
Česko na tom tedy v rámci Evropy rozhodně není nejhůře, statistiky ale hovoří jasně. Míra sebevražd je u nás vyšší, než je evropský průměr.
Zdroje: