Článek
Jedním z nejlepších způsobů, jak si tuto atmosféru vychutnat, je vydat se na pěší trasu Instagramové stezky, která vás provede malebnými zákoutími a poskytne nespočet příležitostí k pořízení úchvatných fotografií.
Přírodní krásy bez davů: Klubačice a Hraběcí stolek
Jedním z kouzelných míst na Instagramové stezce je vyhlídka Klubačice, na nejvyšší vírské skále. Zde se vám naskytne dechberoucí pohled na údolí řeky Svratky, ideální pro první fotografické zastavení. Klubačice, stejně jako další zastávky na trase, je přístupná pěším turistům a nabízí klidné útočiště pro podzimní rozjímání a focení. Kousek dál po směru toku řeky se nachází Hraběcí stolek. Ovšem nejlepší přístup na vyhlídku budete mít z cesty mezi Věstínkem a Bolešínem. Na Hraběcím stolku vás čeká altánek s výhledem do hlubokého údolí s meandrem Svratky. Podzimní zbarvení listů na stromech zde vytváří jedinečnou atmosféru, která se promítne do každé fotografie.
Dobrodružství pro odvážné: Vírská ferrata a Ledová stěna
Pokud máte rádi adrenalin a výzvy, můžete se vydat na Vírskou ferratu, která je oblíbená mezi nadšenci do lezení. Stezka vede kolem Ledové stěny, kde na podzim bývá výjimečně klid a vy si můžete užít pohled na dramatické skalní útvary a přírodní krásy. Výbavu si lze zapůjčit přímo pod skálou, kde vás také rádi navedou na nejlepší trasy. Tato část Instagramové stezky vám rozhodně rozproudí krev v těle.
Pohádkový Jimramov a Pomník broučků
Instagramová stezka vede i přes malebné městečko Jimramov, které leží na pomezí Čech a Moravy. Jimramov je známý svým zachovalým historickým centrem a jako rodiště spisovatele Jana Karafiáta, autora knihy Broučci. Městečko vás uchvátí svou klidnou atmosférou, která v podzimních měsících nabírá na intenzitě – historické budovy a úzké uličky městečka vytvářejí malebnou kulisu pro vaše fotky. Z Jimramova se vydejte nad Roženecké Paseky k vrcholu Kamenice (780 m n. m.), odkud se vám naskytne panoramatický výhled na kopce Vysočiny a za dobré viditelnosti i na Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky i na Kralický Sněžník. Na vrcholu se nachází Pomník broučků, připomínající Karafiátovu knihu.
Kouzlo podzimu nad hradem Pernštejn: Vyhlídka Maria Laube
Pěší trasa vás zavede také do Nedvědice na vyhlídku Maria Laube, jedno z nejmalebnějších míst s výhledem na hrad Pernštejn a údolí řeky Nedvědičky. Podzimní barevná paleta v kombinaci s monumentálním pohledem na hrad je ideální pro focení a relaxaci. Původní altán zde nechal postavit hrabě Vladimír Mittrowský pro svou druhou manželku Marii Piu Baworowskou z Baworowa, kterou si vzal v roce 1895. Místo se stalo oblíbeným cílem turistů a návštěvníků hradu. Altán však postupně chátral a koncem 20. století zde zůstaly jen zbytky dřevěné konstrukce. Na přelomu tisíciletí byl proto postaven nový altán, který dodnes slouží jako oblíbené místo turistů.
Krásy Bystřicka: Kouzelný kostel a úchvatná rozhledna
Při cestě nesmíte opomenout návštěvu kostela sv. Michaela archanděla ve Vítochově. Tento původně románský kostel ze 13. století je jednou z nejstarších sakrálních staveb na Bystřicku. Jeho kamenná architektura a klidné okolí vytvářejí jedinečnou atmosféru, kterou ocení každý návštěvník. Na závěr trasy se vydejte k rozhledně Karasín, která je přístupná po celý rok. Tato 28 metrů vysoká rozhledna nabízí panoramatické výhledy na Českomoravskou vrchovinu, včetně města Bystřice nad Pernštejnem, Vítochova a hradu Zubštejn. Za dobré viditelnosti lze spatřit i vzdálenější vrcholy, jako jsou Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec nebo Devět skal. Na ochoz rozhledny ve výšce 25 metrů nad zemí vede 128 schodů.
Proč si vybrat Instagramovou stezku
Instagramová stezka v Koruně Vysočiny není jen výletem za krásnými výhledy. Je to zážitek, který vás zavede na místa, kde se snoubí historie, příroda a klid, jež je v dnešním uspěchaném světě vzácností. Vysočina je známá svým poklidným tempem života a krásnými scenériemi, které nejsou přeplněné turisty. Tento výlet vám umožní propojit se s přírodou, strávit čas s rodinou či přáteli a obohatit se o vzpomínky, které si odnesete nejen na fotkách, ale hlavně ve svém srdci.
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz