Hlavní obsah
Cestování

Poslední srpnový víkend bude na Vysočině ve znamení havířů i legionářů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lenka Mašová

Legiovlak

24. 8. 7:14

Prázdniny končí, ale o zajímavé akce na Vysočině nouze nebude. V Nedvědici na vás čeká Legiovlak, ve Štěpánově si připomenete havířskou historii a v Jimramově proběhne 34. ročník festivalu Otevřeno.

Článek

Poslední srpnový víkend na Vysočině se vyplatí navštívit údolí řeky Svratky. Hned na třech místech, které spojuje tato řeka, objevíte unikátní akce, které vám nabídnou nezapomenutelné zážitky v hluboko zaříznutém údolí.

Poznejte dobrodružství československých legií při návštěvě Legiovlaku

Pokud jste vášnivými milovníky historie, dobrodružství a železnice, máme pro vás jedinečnou příležitost! Po úspěšných zastávkách po městech České republiky dorazí do Nedvědice Legiovlak, živá památka na hrdinský příběh československých legionářů. Tato unikátní vlaková souprava vás zavede do doby, kdy se stateční Čechoslováci při své cestě přes Rusko stali symbolem odhodlání a odvahy.

Putování historií na kolejích

Nedvědice, nádherné městečko ležící na historické trati Tišnovka, hostí Legiovlak od úterý 22. srpna do neděle 27. srpna. Tato vzácná příležitost nabízí veřejnosti možnost zdarma prozkoumat legendární vlakovou souprav. Každý den od 8 do 18 hodin, a o víkendu dokonce od 9 do 19 hodin, budou dveře Legiovlaku otevřeny pro všechny, kdo mají chuť nahlédnout do doby, kdy československé legie psaly nezapomenutelné kapitoly moderní historie.

Návrat do doby hrdinů

Legiovlak je složen ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují autentický vojenský ešalon. Tyto vagony sloužily jako domov, pracoviště a zázemí pro desetitisíce legionářů, kteří se v letech 1918-1920 vydali na neuvěřitelnou cestu napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Není náhodou, že tito odvážní muži často museli o svůj průjezd bojovat s bolševiky, aby dosáhli svých cílů.

Souprava je tvořena různými typy vozů, včetně vozu polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Každý vůz je věrnou rekonstrukcí s dobovým vybavením, které vám umožní nahlédnout do života československých legionářů. Nebudou chybět ani legionáři v autentických stejnokrojích, kteří vám rádi sdělí příběhy a fakta o této úchvatné historické epoše.

Cesta skrze čas

Pokud jste zvědaví a toužíte poznat výjimečný příběh, Legiovlak vám poskytne nejen pohled do minulosti, ale i do srdcí těch, kdo se stali hrdiny. Připojte se ke komentovaným prohlídkách, které začínají každou celou hodinu. Nechte se unést příběhy odvahy, vzájemné podpory a cesty za svobodou.

Foto: Město Žďár nad Sázavou

Zravotnický vůz Legiovlaku

Festival Otevřeno Jimramov slibuje nezapomenutelný zážitek

Poslední srpnový víkend se kultura a hudba potká u řeky Svratky v nádherném městečku na Vysočině. Festival Otevřeno Jimramov, který se letos chlubí již svým 34. ročníkem, vás zve na třídenní pouť za pestrou paletu hudebního, divadelního, filmového, výtvarného a dalšího umění.

Tradice a začátek

Začátky festivalu sahají do roku 1989, kdy se na faře v Telecím uskutečnil první minifestival. To byla jen malá jiskřička, která zažehla oheň kultury a umění v srdci Vysočiny. A rok nato přišel první plnohodnotný festival, tehdy známý jako 1. vysočinský festival křesťanské a spřátelené hudby. Od té doby se festival rozrostl a přerostl v neodmyslitelnou součást léta na Vysočině.

Hudba a mnohem více

Festival Otevřeno Jimramov je symbolem různorodosti a otevřenosti. Od 25. do 27. srpna se zde setkají hudebníci z různých koutů světa - z Česka, Slovenska, Polska, Lotyšska, Francie a Německa. Uslyšíte tu vše od folku a world music, přes ostré kytarové melodie, moderní jazz až po experimentování s elektronikou - na tomto festivalu je hudba doma ve všech svých podobách.

Ale festival nabízí mnohem víc než jen hudbu. Během těchto tří dnů můžete potkat výtvarníky, básníky, divadelníky a tanečníky, kteří společně vytvářejí atmosféru plnou kreativity a inspirace.

Zažijte magii Otevřeno Jimramov

Chystáte se na festival, který znamená více než jen hudbu? Máte chuť prožít něco skutečně výjimečného? Otevřeno Jimramov je tím pravým místem pro vás. Vstupte do světa umění, zábavy a setkání s lidmi, kteří sdílí vaši vášeň pro kulturu. A co je na tom všem nejlepší? Tato zážitková jízda je cenově dostupná pro všechny, rodinný festivalový pas koupíte za 1500 Kč. Vezměte s sebou dobrou náladu, otevřenost a chuť objevovat nové světy.

Foto: Benjamín Skála

Otevřeno Jimramov

Přijďte oslavit 770 let hornické historie

V údolí řeky Svratky odhalíte dlouhou a pohnutou historii, která je plná úsilí, odvahy a pokladů. Užijte si vzrušující a památný Štěpánovský den havířů, který bude v neděli 27. srpna. Tato událost je nejen oslavou významného milníku v hornické historii, ale také příležitostí zavítat do minulosti a prozkoumat tajemství středověkého dolování.

770 let hornického odkazu

Historie nás spojuje s dávnými havíři, kteří se svými důlními nástroji a odvahou odkryli bohatství země. První písemná zmínka o dolování stříbra ve Štěpánovském rudném revíru byla zaznamenána v listině z 22. srpna 1253. Letos tedy uplynulo 770 let od tohoto významného mezníku.

Program plný historie a zážitků

Štěpánovský den havířů nabídne nejen pohled do minulosti, ale také zábavu, dobrodružství a zážitky pro všechny věkové kategorie. Od rána bude otevřena expozice Hornického cechhausu Štěpánov, který vám umožní nahlédnout do každodenního života a práce středověkých havířů.

Odpoledne na vás pak čeká program s ukázkou středověkých hornických nástrojů, lojových lamp, hornických oděvů, úpravy rud, tavení kovů a autentické středověké kuchyně. To vše vám přiblíží, jak náročná a zároveň fascinující byla hornická práce v minulosti. Navíc, během Štěpánovského dne havířů, budou odhaleny nové prvky a části expozice malého muzea, které bylo otevřeno teprve na konci června v historickém domě číslo 9.

Přijďte zažít Štěpánovský den havířů

Tato pozvánka je pro všechny zvídavce, milovníky historie a ty, kteří chtějí prozkoumat tajemství středověkého hornictví. Přijďte se zaposlouchat do šepotu minulosti, prozkoumat nástroje a způsoby práce dávných havířů a zažít nezapomenutelný Štěpánovský den havířů.

Foto: Hornický cechhaus Štěpánov

Hornický cechhaus Štěpánov

Další víkendové akce

25.8. - Komentované prohlídky k výstavě Kouzlo objevování - v Regionálním muzeu Žďár nad Sázavou vás provedou autorky výstavy, která je věnována dvěma loňským výročím, kdy uplynulo 200 let od rozluštění hieroglyfů Jeanem-Françoisem Champollionem a 100  let od objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů Howardem Carterem

26.8. - Slavnosti medu v Novém Městě na Moravě - V parku na Vratislavově náměstí se uskuteční tradiční Slavnosti medu, které slibují sladkou zábavu pro všechny návštěvníky. Farmářský trh bude lákat svými autentickými produkty a skvělým doprovodným programem. Během celé akce uslyšíte Martina Obra a jeho harmoniku. Pro děti bude připraven výtvarný workshop. Na farmářském trhu si můžete užít i dvě představení Dřevěného divadla Jana Hrubce. Pomocnice včelařů, bílá paní Perchta nabídne sladkou medovou kaši spolu s lahodnými plackami. Toto dopoledne bude plné radosti, sladkostí a skvělého programu pro všechny věkové kategorie.

27.8. - Pohádky v Křížovicích - oblíbené dětské programy probíhají u Galerie z ruky v Křížovicích, vesničce, kde končí i silnice. Přijďte si užít okouzlující příběh od Divadla Abrakadabra s názvem Studánka a kouzlo lesa. Diváci se vydají na cestu za dobrodružstvím dvou dětí, objeví s nimi studánkovou vílu a jiné lesní bytosti. Odhalí s nimi sílu vody, sílu strachu a odvahy a kouzlo, které by chtěl zažít každý.

Foto: Regionální muzeum Žďár nad Sázavou

Výstava Kouzlo objevováni

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz