Článek
Když se blíží konec května, lesy kolem Třech Studní se začínají probouzet k životu nejen jarní přírodou, ale i tóny světoznámé kantáty. Poslední květnovou sobotu, přesně 31. května 2025 od 14:00 hodin, se opět v lesním areálu u studánek Vitulka a Barborka rozezní hudba Bohuslava Martinů při tradiční slavnosti Otvírání studánek.
Vztah tohoto věhlasného skladatele ke Třem Studním není náhodný. V červenci roku 1938 sem Martinů přijel na pozvání své nadané žačky, brněnské dirigentky Vítězslavy Kaprálové, jejíž rodina zde trávila letní měsíce v jejich letní vilce. Vitulka, jak jí přátelé říkali, zanechala nesmazatelnou stopu nejen v srdci svého učitele, ale i v krajině - po ní je pojmenována jedna ze zdejších studánek. Mladá skladatelka, jež dirigovala Českou filharmonii i Orchestr BBC, zemřela předčasně v pouhých 25 letech ve francouzském Montpellier. Přesto za svůj krátký život stihla složit 25 skladeb a její hudební odkaz dodnes uchovává kanadská společnost The Kapralova Society.
Inspirací pro kantátu Otvírání studánek se stala báseň Miloslava Bureše „Píseň o studánce Rubínce“, kterou básník napsal v roce 1954 přímo zde, na břehu rybníka Sykovce. O rok později ji Martinů zhudebnil, a tak se zrodila skladba, jež se stala neodmyslitelnou součástí zdejší tradice.

Otvírání studánek ve Třech Studních
Program slavnosti
Letošní ročník zahájí moderátorka Monika Halvová ve 14:00 hodin, po níž starosta obce Miloš Brabec přiblíží bohatou historii Otvírání studánek. Vrcholem programu bude provedení samotné kantáty v podání Vachova sboru moravských učitelek pod taktovkou Emilie Adámkové.
Následovat budou dvě tematická pásma. „Narozeninové výročí“ představí folklorní soubory Bystřinka vedená Zdeňkem Koukolou, Rozmarýnek pod vedením Kateřiny Zachové a Lenky Svobodové a Dětská muzika Josefka se Simonou Cvekovou. Pásmo „Na paloučku“ pak patří těm nejmenším - žákům MŠ a ZŠ Křižánky, kteří vystoupí pod vedením svých pedagogů.

Otvírání studánek ve Třech Studních
Kouzlo Třech Studní
Samotná obec, založená v první polovině 17. století jako osada dělníků z fryšavských hutí, je plná zajímavostí. Její název pochází jednoduše - od tří pramenů, které se nacházely na mýtině uprostřed hlubokých lesů. Již na počátku 20. století se Tři Studně staly vyhledávanou rekreační oblastí, zejména mezi umělci z Brna a Prahy.

Sykovec u Třech Studní
Pokud se po slavnosti rozhodnete prozkoumat okolí, neminete miniaturní náměstí Evropské unie s rozcestníkem od Ivana Svatoše, místního chalupáře, kde kromě vzdáleností do světových metropolí najdete i vtipné upozornění pro UFO o povolené přistávací rychlosti 9 999 metrů za sekundu. Potěší vás také originální betonové sochy žďárského umělce Michala Olšiaka - hejkal Pepíno u penzionu Zátiší nebo třímetrové Káně u areálu nedalekého Hotelu Horník.

Socha Káně
Na procházku se můžete vydat i kolem rybníku Sykovec, který je nejvýše položeným rybníkem na Vysočině. Rybník, který prošel v loňských letech revitalizací, má travnatou pláž a velmi pozvolný písčitý vstup do vody, což ocení všichni koupající včetně rodin s malými dětmi.
Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz