Hlavní obsah
Cestování

Víkend na Vysočině: Oslavte úrodu brambor nebo přivítejte svatého Václava

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Miloš Neuman (se souhlasem autora)

Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě

21. 9. 8:44

Víkend bude na Vysočině ve znamení oslav té nejdůležitější plodiny, kterou Vysočina má. Pokud nejste zrovna fanoušci brambor, tak se můžete vydat na slavnosti patrona naší země.

Článek

Rozlučte se s létem na tradičních Svatováclavských slavnostech

Svátek svatého Václava, patrona českých zemí, přináší do našich měst nejen poselství víry a tradice, ale také příležitost k oslavám a setkávání se. Jednou z takových událostí jsou tradiční Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě, které jsou známé svou bohatou nabídkou kulturního programu a tradičními dobrotami.

Slavnosti začínají v sobotu 23.9. již v od 8.00 hodin, kdy se Vratislavovo náměstí promění v centrum zábavy, kultury a dobrého jídla. Na farmářském trhu si návštěvníci mohou pochutnat na čerstvém ovoci a zelenině, masných výrobcích a specialitách z okolí.

Foto: Miloš Neuman

Trhy na Svatováclavských slavnostech

Pro milovníky pouličního umění budou připraveni komedianti na káře. Tato dvojice kejklířů a komediantů přichází s originálním programem, kdy budou objíždět různá místa na náměstí, kde budou žonglovat, hrát pohádky i poučná představení. Navíc se můžete vydat na historický jarmark, kde se představí řemeslníci se zbrojnicí, tkaním na rámu, ražbou mincí a dalšími výtvarnými dílnami. Pro ty, kteří by se rádi sami stali žongléry, je připravena žonglérská dílna. Můžete si vyzkoušet žonglování s míčky, kuželkami nebo s benátskou tyčí.

Pro fanoušky automobilové historie tu bude sjezd historických vozidel a motocyklů, který je skvělou příležitostí pro veřejnost, aby se seznámila s krásou a vzácností těchto starobylých strojů. Je to putování časem, které nás přenáší do doby, kdy automobily nebyly pouhými dopravními prostředky, ale také symboly elegance a luxusu. Pro mnohé je tento sjezd nejen příležitostí k obdivování krásných aut, ale také k setkávání se s lidmi, kteří sdílí stejnou vášeň a zájem o historické vozidla.

Foto: Miloš Neuman

Sraz veteránů

Pokud máte rádi dechovou hudbu, nezapomeňte dopoledne navštívit Horáckou galerii. Bystřická kapela vám zahraje známé dechové i taneční písně. Odpoledne zde budou slavnostně zahájeny Dny otevřených ateliérů a proběhne vernisáž výstavy Ireny Armutidisové, která navštívila několik uměleckých ateliérů v blízkém okolí. K dobré náladě bude hrát swingová a dixielandová kapela TATA BAND.

Večer se akce přesune do Kulturního domu, kde od 19.00 proběhne koncert Hrubé hudby. Tento koncertní projekt spojuje nu-jazzovou kapelu Lesní zvěř, frontmana Jiřího Hradila a Horňáckou muziku Petra Mičky. Hudba bude spojením různých hudebních žánrů a slibuje nezapomenutelný hudební zážitek.

Foto: Miloš Neuman

Svatováclavské slavnosti

Přijďte a ochutnejte, co nabízí Vysočina

Návštěvníci Vysočiny a milovníci dobrého jídla, máme pro vás skvělou zprávu! Blíží se jedna z nejvýznamnějších akcí regionu, která spojuje tradici, zábavu a gastronomii - Slavnosti brambor spolu s farmářskými trhy. Tato událost nás zavede do srdce horáckého venkova, kde jsou brambory hlavní hvězdou. Označte si do kalendáře termín 23.-24. září a připravte se na nezapomenutelný víkend v bystřickém Eden Centru.

Slavnosti brambor vám přinesou pestrou paletu zážitků a atrakcí pro celou rodinu. Pro milovníky dobrého jídla bude připravena po celý den bohatá nabídka bramborových specialit. Bramboráky, bramborové lokše, bramborové placky, bramborové knedlíky s uzeným a se zelím, bramborové šišky, grilované brambory a mnoho dalšího - všechno s chutí a láskou připravené farmáři a kuchaři z Vysočiny.

Foto: Eden Centrum

Bramborové speciality

Pro děti budou k dispozici divadelní prohlídky, dílničky, skákací hrady, jízda na bryčce, koni i oslíkovi a mnoho dalších aktivit, které jim zajistí nezapomenutelný zážitek. Ale nejenom děti si přijdou na své. Milovníci zvířat si mohou vychutnat ukázku dravců a přehlídku plemen koní, která zahrnuje české teplokrevníky, kladrubské koně, anglické plnokrevníky a minipony. Nenechte si ujít výrobu bramborových placek u Hrnčíře a další tradiční řemesla.

Ale co by to byly Slavnosti brambor bez farmářských trhů? Budete mít příležitost ochutnat a zakoupit farmářské produkty od místních pěstitelů, farmářů, pekařů, sýrařů, včelařů a dalších lokálních producentů.

Foto: Eden Centrum

Slavnosti brambor

Další víkendové akce

23.9. - Faraónský běh na Zelenou horu - ojedinělá soutěž s již osmnáctiletou tradicí se v sobotu uskuteční na schodech vedoucích k Poutnímu kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Cílem je v co nejkratším čase vyběhnout 80 schodů na Zelenou horu.

23.9. - Módní přehlídka retro modelů - na parketu kulturního domu ve Štěpánově nad Svratkou se odehraje nevšední událost. Amatérské modelky promění tento prostor v módní molo. Desítky retro modelů s proužky, puntíky, kostičkami a výraznými barvami oslní diváky.

16. - 28.9. - Podzim na Pernštejně - jako každý rok se probarví interiéry hradního paláce barvami podzimu, jež do nich přinesou aranžmá z květin, plodů a částí rostlin, jež tak propojí okolní přírodu s monumentální hradní architekturou. Doporučujeme spojit prohlídku interiérů i s prohlídkou hradní zahrady, kde se o barvy rovněž postará začínající podzim.

Foto: Hrad Pernštejn

Podzim na Pernštejně

Užijte si výjimečný víkend plný zábavy, gastronomických pochoutek a tradice. Přijďte s rodinou a přáteli a užijte si to nejlepší, co Vysočina nabízí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz