Článek
Ve Škrdlovicích, malebné vesničce nedaleko Žďáru nad Sázavou, bude začátek našeho okružního výletu, při němž tentokrát není středem zájmu pouze okolní kouzelná příroda. Tato oblast nabízí i možnost na vlastní oči vidět ruční výrobu skla – právě tu, která se vloni dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Nejdříve se ale po červené turistické značce projdeme alespoň na chvíli k „moři Vysočiny“. Tak se rozlehlému rybníku Velké Dářko s jeho 206 hektary říká. Chovají se v něm ryby, třeba Žďárský kapr, který má dokonce i svou ochrannou znáku. V létě je v Dářku díky rašelinnému podloží tmavé, ale čisté vodě bez sinic skvělé koupání. Toto místo milují také surfaři či jachtaři, ale i fotografové, a když v zimě zamrzne, dá se na něm bruslit, nebo se jen tak procházet.
U hráze je k vidění jedna ze soch žďárského výtvarníka Michala Olšiaka, kterou je rozcestník Dařbucha. Velké Dářko se dá částečně po značce i po neznačených pěšinkách za zhruba dvě hodiny obejít, avšak tato vycházka počítá jenom s kouskem cesty vedoucím kolem vody a pak nás trasa okolo chatové osady nasměruje k nedalekému Karlovu. Tam se nachází první sklářská zastávka. Je jí Sklárna Svoboda Karlov, kde před časem výrobu od známého sklářského odborníka Jaroslava Svobody převzal sklář Lukáš Verner, a zájemcům tam nabízejí možnost exkurze do provozu.
Lidé tak nahlédnou pod zručné ruce tamních sklářů i brusičů. Zhruba půlhodinové prohlídky probíhají v pracovní dny od 9.30 do 12.30 hodin a hlásit dopředu je třeba skupinu nad deset lidí. Pokud chcete tento zážitek stihnout ještě letos, máte ještě čas - 20. prosince se bude vypínat pec, protože v průběhu Vánoc v huti proběhne pravidelná údržba, a otevřena bude jen prodejní galerie. Nějakou dobu pak potrvá, než se pec dostane do plného provozu, takže s dalšími exkurzemi se počítá až v průběhu ledna.
Od karlovské sklárny se po chodníku vydáme zpět do Škrdlovic, kde projdeme kolem bývalé sklářské huti Beránek, která byla známá svou produkcí barevného hutního skla, které se vyváželo do celého světa. Provoz hutě však skončil na konci srpna 2008. Cesta pokračuje přes náves s kaplí sv. Cyrila a Metoděje, před níž stojí sochy těchto světců a socha sv. Václava, které byly odhaleny až v roce 2015. Sochy vytvořil místní umělec Oldřich Šimpach, jehož díla lze obdivovat i ve sklářské huti v areálu U Hrocha, kam budeme pokračovat.
Komplex U Hrocha zdobí další rozměrná betonová socha od Michala Olšiaka, tentokrát v podobě dvou zápasících hrochů. Naproti restauraci je domek s malou sklářskou hutí, která se zaměřuje na takzvanou glass turistiku. Pravidelně se v ní „skláří“ i v období adventu od poloviny listopadu do poloviny prosince, ale i při některých dalších příležitostech. Lidé si tam po předchozím objednání pod dohledem a s pomocí zkušeného mistra skláře mohou něco vyrobit – třeba skleničku nebo vázičku. V prodejně si lze vybrat i něco z tamní produkce zahrnující dekorativní sklo, sodované nápojové sklo i suvenýry, případně si objednat výrobek podle vlastního návrhu.
Provoz hutě U Hrocha navazuje na odkaz proslulého barevného škrdlovického hutního skla, což koresponduje i se srazy bývalých sklářů a snahou o zachování povědomí o tradičním řemesle. Škrdlovická sklárna Beránek založená Emanuelem Beránkem roku 1940 ukončila výrobu už před šestnácti lety – část mladších sklářů se tehdy přeškolila na jiné profese nebo odešla jinam, starší volili penzi. Svůj um ale nezapomněli, což bývá při jejich setkání, kdy je lidé se zájmem sledují při práci, zřejmé. Letošní již 10. setkání sklářských mistrů se uskuteční v sobotu 7.12. od 11.00 hodin.
Procházka za sklářským uměním v okolí Žďáru nad Sázavou je skvělou příležitostí, jak si užít adventní atmosféru. V místních sklárnách jistě pořídíte originální dárky pod stromeček. Užijte si čekání na Ježíška při výletě kolem Velkého Dářka!
Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/katejogeja
Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz