Hlavní obsah
Cestování

Vydejte se na Kamenici za pomníkem a chaloupkou Karafiátových Broučků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Miloš Neuman

Vrchol kopce Kamenice

21. 11. 7:00

Pojďme si udělat výlet do krásného koutu Novoměstska, kde nás čekají úžasné výhledy na Žďárské vrchy.

Článek

Trasa: Odranec - Metodka - Koníkov - Kamenice - Vlčí kámen - Odranec

…a spali a spali a spali. A dobře se jim to spalo. Kdo by neznal tyto věty pocházející z Karafiátových Broučků. A jak jejich autor - jimramovský duchovní Jan Karafiát, tak i imaginární „sídlo“ Broučků je spojeno s Korunou Vysočiny. Jimramov se svojí historickou městskou zónou si zaslouží důkladnější prohlídku, ale následující nenáročná desetikilometrová trasa připomíná Broučky ve volné krajině Žďárských vrchů.

Foto: Roman Šulc

Rodný dům Jana Karafiáta v Jimramově

Start výšlapu je v Odranci, malé osadě, jež je součástí Věcova. Vesnička se kdysi dostala do centra pozornosti i kramářských písní v souvislosti s pádem tří meteoritů, k němuž došlo 11. června 1619. Jeden dopadl přímo ve vsi, druhý za humny a třetí na okraji lesa. Událost vzbudila velký rozruch a meteority byly předány tehdejšímu majiteli novoměstského panství Vilému Dubskému z Třebomyslic. Později se však ztratily a pád těles dnes připomíná jen dřevěný obrázek na stromě na konci vesnice po pravé straně silnice mířící do Kuklíku.

Foto: Koruna Vysočiny

Lidová architektura v okolí Odrance a Koníkova

Daleké rozhledy z Metodky

Z Odrance vás žlutá turistická značka zavede na vrchol Metodka v nadmořské výšce 788 metrů. Za příznivých klimatických podmínek je odtud pěkný rozhled nejenom po okolí, ale viditelné jsou i Orlické hory, Jeseníky nebo Králický Sněžník.

Foto: Koruna Vysočiny

Výhled z Metodky

Před téměř sty lety na Metodce stávala vyhlídková věž, která měla výhledy ještě zdůraznit. Patnáctimetrovou dřevěnou konstrukci v roce 1936 postavil Matěj Koutník z vedlejšího Koníkova, avšak lidé se z rozhledny dlouho netěšili, protože po pár letech podlehla zkáze.

Dnes na kopci najdete turistický přístřešek s vrcholovou knihou a už od roku 1975 tam stojí památník odbojové činnosti připomínající partyzánské skupiny Dr. Miroslav Tyrš a Jermak, které v okolí působily v době 2. světové války.

Foto: Koruna Vysočiny

Památník na Metodce

Z Metodky vás žluté značení zavede k odpočívadlu v nedalekém Koníkově a odkud je to už jen kousek k odbočce ze značky na kopec Kamenice, jenž se rozkládá nad osadou Roženecké Paseky v nadmořské výšce 780 metrů. A právě kousek pod vrcholem je k vidění zajímavost v podobě pomníku věnovaného Broučkům - knize Jana Karafiáta. Kamenný pomník z roku 2007 je taktéž součástí seznamu kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina. Navíc to není pomník jen tak obyčejný, neboť jeho vztyčení předcházelo pozoruhodné bádání.

Foto: Koruna Vysočiny

Výhled z Kamenice

Kde stála chaloupka Broučků?

Pomník pod vrcholem Kamenice odhalili členové Prvního evropského neregistrovaného nevládního nezávislého dobrovolného vzájemně prospěšného občanského kruhu přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně (PENNNDVPOKPRATNPSSVB), jak hlásá popisek na informační tabulce, dnes už hůře čitelný. Aby tak mohli učinit, museli se nejdříve dopracovat ke zjištění, kde přesně chaloupka světlušek z knihy Broučci stála a kdy její obyvatelé žili. V tom jim nakonec pomohla závěrečná kapitola knihy, přičemž vycházeli z informace, že obydlí, kde v závěru Karafiátovy knihy došlo k hromadnému úhynu všech dvanácti členů Broučkovy rodiny, bylo umístěno pod jalovcem.

Pastviny s jalovci podle bádání odpovídají okolí Jimramova, což zároveň koresponduje i s lokací obydlí Kmotříčka a Kmotřičky žijícími pod dubem, neboť taktéž duby se v inkriminované lokalitě vyskytovaly a ojediněle vyskytují dodnes. Výzkumníci následně naznali, že materiál ke knize určené pro děti musel autor čerpat již ve svém dětství, tedy zhruba v intervalu mezi lety 1850 až 1856. Na základě průzkumu archivu teplot zaznamenaných v pražském Klementinu se následně dopracovali ke zjištění, že extrémně krutá zima ve výše uvedeném časovém období odpovídá přelomu let 1855/56. Karafiátovi Broučci tedy s největší pravděpodobností ve své chaloupce umrzli v prvních měsících roku 1856. Kromě dat narození a úmrtí jsou na památníku uvedeny i údaje týkající se dalších členů hmyzího společenství, kteří v knize figurují.

Foto: Koruna Vysočiny

Památník Broučkům

Poslední vlk

Po prozkoumání Kamenice po žluté značce pokračujte Koníkovským polesím, aktuálně částečně vykáceným v důsledku kůrovcové kalamity. Další zastávka může být u Vlčího kamene, respektive památníčku připomínajícího údajně posledního vlka zastřeleného v českých zemích. K této události došlo v roce 1830 a na kameni stojí: ‚Zde byl dne 2. ledna 1830 zastřelen revírníkem V. Marzikem ze Stříteže vlk, který vážil 88 funtů a jest na hradě Pernštejně vycpán.‘ Vlk tedy v době svého skonu vážil necelého půl metráku (1 pfund = 560,06 gramů) a následně byl coby vycpanina vystavován na hradě Pernštejně až do roku 1986, kdy byl z důvodu poškození, neb návštěvníci jej tak dlouho hladili, až jej prakticky „vyhladili“, na dlouhá léta uskladněn v depozitáři.

Foto: Koruna Vysočiny

Pomník posledního vlka

U rozcestníku Koníkovské polesí žlutou značku vystřídá modrá, která míří zpět do Odrance. Asi po půl kilometru za rozcestníkem Pod Pohledeckou skálou ještě minete Křišťálovou studánku s odpočívadlem. Pramen, z něhož vytéká levý přítok Bílého potoka vlévající se v Kuklíku do Fryšávky, však není příliš bohatý na vodu, takže zejména v letních měsících výhradně na něj nespoléhejte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz