Článek
Otevírám mapu České republiky na mapy.com, kam si v průběhu roku ukládám různé tipy z článků, doporučení od kamarádů, nebo místa spatřená v některém z televizních dokumentů, a v duchu už vyrážím na cestu. Celou zimu se těším a plánuji, kam se vypravím na jaře objevovat nové a dosud nepoznané, kde se v létě zchladím u vody či v lese při těch největších vedrech nebo schovám před letními bouřkami, a jak se na podzim vrátím na některá svá nejmilejší místa.
Bez ladu a skladu tak vybírám i pro ostatní své oblíbené destinace a mám radost, když se sem tam někdo přidá. Vždyť cestování je nejkrásnější, když je s kým se o zážitky podělit!
Jednodenní výlety autem nebo vlakem
Česká republika nabízí nepřeberné množství míst, kam můžete pohodlně vyrazit na jednodenní výlet. Ať už preferujete historická města, přírodní rezervace nebo technické památky, autem i vlakem se rychle dostanete za novými zážitky.
Posázavským Pacifikem – cesta tam pěšky a zpátky vlakem? Takhle si to pamatuju z dětství, když jsme s dědou vyráželi „na špacír“. Kousek se jelo, kousek šlo a pak zase jelo, to když už nohy trochu bolely, dědu u mě. Posázavským Pacifikem se vydáte kamkoliv do okolí Sázavy a zpátky se třeba můžete svézt vlakem.
Údolí Plakánek a hrad Kost – krásy Českého ráje a gotická architektura v jeden den. Od hradu Kost vede naučná stezka malebným údolím Plakánek, když se podíváte do mapy, uvidíte, že se z údolí dá dojít okruhem zpátky k hradu – vhodné zejména pro ty, kteří se jako já, neradi vrací ve svých stopách.
Naučná stezka Svatojánské proudy – Ze Štěchovic do Rabyně podél Vltavy vede tahle skalní naučná stezka pro zdatné chodce a milovníky výhledů a skalních tunelů.
Výlet z Roztok na Levý Hradec – vždycky mě překvapí, jak málo lidí zná Levý Hradec – místo, jehož historie sahá až do roku 882 a je spojováno s počátky křesťanství v Čechách. Cesta z Roztok podél Vltavy po zpevněné cestě má své kouzlo a za pěkného počasí se můžete z Roztok nechat převézt přívozem do Klecan.
Praha
Praha nabízí množství zajímavých míst, která stojí za samostatnou návštěvu. Vedle vilové architektury z počátku 20. století zde najdete komorní galerie, stylové kavárny i věže s nevšedními výhledy. Praha totiž není jenom Karlův most a Pražský Hrad.
Vily z počátku 20. století – Kouzlo první republiky na vás dýchne ve slavných vilách umístěných v pražských Střešovicích, Břevnově nebo na Ořechovce. Každá z přístupných vil má vlastní webové stránky, tady je najdete všechny pohromadě.
DOX – pražská galerie moderního umění je trochu bludiště a umožní vám se v umění tak trochu ztratit. Ale je to pocit velmi příjemný, a proto se sem často vracím. Výhodou je, že výstav tu probíhá vždy několik a když potřebujete pauzu, můžete zajít buď do kavárny nebo za pěkného počasí na terasu, pod vzducholoď Gulliver.
Pražské věže – o tom, že je v Praze možné vylézt na různé věže jsem se dozvěděla až docela nedávno ze staršího dokumentárního seriálu České televize – Pražské věže. Zatím nemám ještě zdolané všechny z dostupných věží, ale určitě to nevzdám. Jen těch schodů, kdyby bylo o trochu méně.
Kavárny – Co by to bylo za výlet do Prahy bez alespoň jedné návštěvy kavárny. Kdo se v tom množství má ale vyznat? Na to jsem vyzrála pomocí nedostižné aplikace od https://europeancoffeetrip.com/. Stačí otevřít a na mapě hned vidím, kde je nějaká pěkná v okolí.
Vícedenní výlety
Pro ty, kdo si chtějí odpočinout od každodenního shonu a načerpat síly v přírodě, jsou ideální vícedenní pěší trasy. Putování krajinou, spaní v penzionech nebo pod širákem a objevování zapadlých vesniček slibuje dobrodružství na každém kroku a za každého počasí.
Stezka Českem – tahle stezka určitě není pro nikoho, kdo rád chodí, žádná novinka. Přesto ale myslím, že tu má v mém seznamu své místo. Můj oblíbený úsek? Novohradské hory! A jaký úsek máte rádi vy?
Údolím Lužnice – tohle je moje srdcovka, vyrážím z Tábora a pak už jdu jenom podle řeky, počítám mlýny, které cestou potkám, těším se do Bechyně na zámek a vlastně celé tohle město, které mi přirostlo k srdci. Finále v Týně nad Vltavou končí v cukrárně, za ty naťapané kilometry si to zasloužím.
Národní park Podyjí – ze Znojma do Vranova nad Dyjí jdete krásným lesem, kde vzhledem k blízkosti bývalé železné opony lidská ruka a noha nenapáchala zase tak moc škody. Příroda je tu nedotčená a místy docela divoká. Výhled na přehradu je na konci zajímavým momentem k zamyšlení o vlivu člověka na krajinu.
Místa, kde od přírody zasáhl člověk
Česká krajina je plná míst, kde se přirozená krása přírody snoubí s lidskou šikovnosti a neústupností. Hrady na skalách, rozhledny na kopcích i historické technické stavby ukazují, jak lidé leckdy dokázali přírodu doplnit, aniž by ji zničili.
Neratovský kostel a vesnice – příběh o tom, jak farář Josef přišel do horské vesničky Neratov na česko-polské hranici a ze zanedbaného místa (a rozpadlého kostela) vydupal ze země životem kypící kout, kde pomáhají lidem s postižením, zní jako z pohádky. Tohle poutní místo má své pohádkové kouzlo i pro mě jako bezvěrce. Ráda se sem vracím a prosklenou střechou kostela hledím pánu bohu do oken..
Tvrz Hanička – a když už jste v Neratově – zajeďte se podívat na nedalekou, v lese schovanou, předválečnou tvrz, určenou k obraně Československa před vpádem nacistů. Tohle není řopík, tohle je prostě Hanička.
Poutní areál Svatá Hora Příbram – Svatý kopeček v Mikulově asi znáte, ale co Svatá Hora v Příbrami? Tenhle krásný barokní areál má poutavou historii a uvnitř skrývá krásný barokní kostel. A jak už jsem psala výše, výlet je krásný i pro nás bezvěrce
Skanzen v Kouřimi – Jak žili naši předci v časech ne tak dávno minulých? To můžete zjistit při příjemné procházce venkovní expozicí skanzenu lidových staveb v Kouřimi. A když si pohlídáte kalendář akcí, můžete vyrazit i na některou z akcí pořádaných muzeem.
Jurkovičův krytý most – Dušan Jurkovič, jehož jméno je spjaté především s Lázněmi Luhačovice zanechal svůj ojedinělý otisk i na mnoha dalších místech. Můj oblíbený je dřevěný krytý most v malebném Novém Městě nad Metují
Odkud čerpám inspiraci?
aplikace a web https://uzasnamista.cz/mapa/