Článek
Přídavek na dítě je jednou z dávek, která je zahrnuta do konsolidované dávky státní sociální pomoci (DSSP) ve formě bonusu na dítě. Návrh zákona o dávce státní sociální pomoci prošel minulý týden Senátem a pokud jej podepíše prezident, vejde od 1. října 2025 v platnost. Nově se už tedy nebude žádat o přídavek na dítě zvlášť, ale pouze v rámci DSSP.
Nebude se tedy žádat samostatně o přídavek na dítě, ale o celou dávku státní sociální pomoci (DSSP), jejíž součástí je i bonus na dítě a automaticky se bude prověřovat, zda žadatel má či nemá na základě doložených informací nárok i na některou jinou komponentu dávky – na bydlení, na živobytí či na pracovní bonus.
Žadatel o bonus na dítě (a tedy celkově o DSSP) bude procházet tzv. majetkovým testem. Aby měl žadatel nárok na jakoukoliv část DSSP bude se zkoumat, jaký majetek vlastní žadatel jednotlivec nebo žadatel a jeho rodina. Limit vlastněného majetku pro nárok na DSSP je dán těmito parametry:
- Hotovost na účtech: samostatně žijící člověk bude moci mít na účtu maximálně 200 tisíc korun, dvoučlenná domácnost 250 tisíc, tříčlenná 300 tisíc, čtyřčlenná 350 tisíc a pěti – a vícečlenná 400 tisíc korun. Do majetkového testu se ale nepočítají finanční produkty podporované státem, jako stavební spoření, důchodové spoření, dlouhodobý investiční produkt (DIP), pojištění dlouhodobé péče, životní pojištění ani peníze ze sbírek.
- Nemovitý majetek: žadatel či žadatelé o dávku mohou mít jednu vlastní nemovitost určenou k trvalému bydlení, případně jednu další nemovitost (například chatu), kterou ale mohou vlastnit maximálně tři roky od prvního podání žádosti o DSSP.
- Auto: vlastnictví maximálně jednoho auta na jednu dospělou osobu v domácnosti.
Důležitou roli ve výši nové DSSP i bonusu na dítě hraje fakt, zda se jedná o zranitelného žadatele/rodinu. Jako zranitelné jsou v zákoně definovány tyto osoby:
- osoba starší 68 let,
- příjemce starobního důchodu,
- příjemce vdovského / vdoveckého důchodu,
- osoba invalidní ve druhém nebo třetím stupni,
- osoba pobírající peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,
- rodič pečující o dítě mladší 4 let věku nebo osamělý rodič pečující o dítě mladší 7 let věku,
- osoba osobně pečující o dítě ve věku do 10 let závislé na pomoci jiné osoby ve stupni I nebo osoba osobně pečující o osobu závislou na pomoci jiné osoby ve stupni II nebo vyšším, a to pokud v žádosti o příspěvek na péči byla uvedena nebo po přiznání příspěvku na péči příslušnému orgánu ohlášena jako osoba poskytující pomoc,
- příjemce příspěvku na péči ve stupni II nebo vyšším,
- nezaopatřené dítě, nebo
- pozůstalý manžel nebo partner, a to po dobu 12 kalendářních měsíců od měsíce následujícího po měsíci, kdy jeho manžel nebo partner zemřel.
Pozn: za zranitelnou osobu může být z důvodu péče o děti v rámci jedné domácnosti považován jen jeden z rodičů.
Pro vyšší složku bonusu na dítě musí být všechny osoby v domácnosti zranitelné.
Stejně jako v současnosti, bude i nově platit, že pro nárok na přídavek na dítě, resp. na bonus na dítě, je nutné, aby členem domácnosti bylo nezaopatřené dítě (vysvětlení pojmu na našich stránkách DSSP). Zavádí se úprava hraniční výše rozhodného příjmu pro získání bonusu na dítě – dosud dostávali přídavek na dítě žadatelé, jejichž rozhodný příjem nepřesáhl hranici 3,4násobku životního minima, nově se hranice posunuje až ke 4násobku životního minima. Zároveň bude pravděpodobně odsouhlasena i úprava částek životního minima ve prospěch samoživitelek/samoživitelů (navrhované částky upraveného životního minima najdete ZDE).
Nové jsou i další dvě podmínky, které stanoví, že nárok na bonus na dítě je možné získat pouze pokud je každý člen domácnosti, který není zranitelnou osobou, pracovně aktivní a bude se sledovat, zda rodiče dbají na to, aby dítě plnilo povinnou předškolní/školní docházku. Pokud ji plnit nebude, po omezenou dobu bonus na toto dítě žadateli/rodiči nebude náležet.
Výše přídavku na dítě je v současnosti rozlišena podle věku dítěte a také podle toho, zda alespoň jeden z rodičů dítěte má příjem ze zaměstnání, podnikání nebo čerpá podporu v nezaměstnanosti apod.
Nově bude výše bonusu na dítě ve stejné výši pro všechny děti bez ohledu na jejich věk. Výše bonusu se bude odvíjet od výše rozhodného příjmu rodiny. Bonus na dítě 500 Kč bude náležet rodinám s příjmem do 1,43násobku životního minima, bonus ve výši 1.000 Kč bude náležet rodinám s příjmem od 1,43násobku do 3násobku ŽM a také rodinám, ve kterých jsou všechny osoby zranitelné. Rodinám, jejichž příjem je mezi 3násobkem a 4násobkem životního minima se bude postupně se zvyšujícím se příjmem snižovat bonus z 1.000 Kč na 0 Kč. Při příjmu vyšším, než je 4násobek životního minima již nárok na bonus na dítě nevzniká.
Struktura nové DSSP si dává za cíl motivovat práceschopné osoby k vlastnímu finančnímu zajištění a těm, kteří mohou, ale nepracují, nepřispívat. Novou, důležitou složkou DSSP je tak pracovní bonus, který může celkovou výši DSSP úplně zásadně změnit.
V následujících dvou tabulkách najdete jednak přehled o stávající výši přídavku na dítě i nové výši bonusu na dítě v rámci DSSP a dále příklady výše pracovního bonusu v rámci DSSP:

Tabulka Přídavku na dítě a Bonusu dítě

Pracovní bonus
Zdroj tabulek: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Na naší kalkulačce DSSP si můžete orientačně spočítat, zda na celkovou novou DSSP máte nárok a v jaké výši. Upozorňujeme však, že v kalkulačce používáme v současnosti dostupné informace (normativy).

Kalkulačka DSSP
Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Aktuální příjemci dávek obdrží novou kombinovanou DSSP až od 1. dubna 2026. K 1. říjnu 2025 se tyto úpravy budou vztahovat jen na ty, kteří o dávku požádají nově. Souhrnné informace o dávce najdete na našich stránkách DSSP.