Článek
Tuhle jste v obchodě narazili na zcela neznámý produkt, který se pyšnil názvem epsomská sůl? Třeba by vás zajímalo, že se využívá k úlevě namožených svalů, zmírnění zánětů i léčbě celé řady vnitřních onemocnění. Na rozdíl od „klasické“ soli, v níž naleznete sodík a chlor, obsahuje hořčík a síru. Další odlišností je to, že báječně detoxikuje a v případě vnější aplikace pokožku nevysušuje, ale naopak ji zanechává vláčnou a hladkou. Ovšem pozor, tuhle „medicínu“ s otevřenou náručí přivítají i spáry a dlaždice v koupelně, stejně jako květiny! Kdy ji povolat do akce?
Tříska, žluté nehty či zápach nohou
Co se stane, když vmícháte šálek epsomské soli do litru teplé vody? Získáte roztok, jenž si poradí se zápachem nohou, svěděním i plísňovými infekcemi. Stačí do něj ponořit chodidla tak na 20 minut! Neváhejte tuto proceduru uskutečnit také v případě dny či výronu kotníku, neboť urychlí rekonvalescenci a utlumí bolesti. Mimochodem, pokud si v této lázni smočíte i ruce, snadněji pak vyjměte třísku a zbavíte své nehty nevzhledného zažloutnutí.
Chybějící objem vlasů, černé tečky a rozšířené póry
Jmenovaného všestranného pomocníka objeveného v 17. století ve městě Epsom, které leží v anglickém hrabství Surrey, lze přidávat i do běžných pleťových čistících přípravků a domácích masek. Tato přísada zbaví pokožku přebytečných olejů, přičemž „uklidí“ zanesené póry a zabojuje proti černým tečkám. Toužíte-li po objemu vlasů, pak zmíněnou ingredienci zkombinujte s kondicionérem, a to ve stejných dílech. Směs naneste ke kořínkům a po celé délce, nechte ji 10 minut působit, poté si umyjte hřívu tak, jak jste zvyklí.
Zašlé obklady v koupelně i kuchyni
Epsomská sůl dokáže ve spolupráci s tekutým pískem rychle nablýskat dlaždice i spáry, jež jdou obtížně vyčistit. Zlikviduje ale i nánosy pracího prášku v dávkovači pračky, jen ji musíte promíchat s šálkem teplé vody a zapnout příslušný prací program. Spojením s esenciálním olejem dle vašeho výběru zase vznikne aviváž, která prádlo nádherně provoní.
Zelenější trávník a nádherné květiny
Zahrádkáři vědí, že sypký zdroj hořčíku a síry funguje jako báječné hnojivo, díky kterému je trávník zelenější a květiny jenom prosperují – venku i uvnitř! Dlužno dodat, že epsomská sůl zároveň odpuzuje škůdce, což se samozřejmě jenom hodí.